Raspoloženi Hamilton

Britanski vozač sve bliži naslovu

M. Maksimović
Teme:

Lewis Hamilton nastavlja sjajno voziti na stazi u Šangaju. Nakon dva slobodna treninga na kojima je postavio najbolja vremena, Lewis Hamilton je bio je najbrži u kvalifikacijama za sutrašnju VN Kine.

U završnici današnjeg treninga, Hamilton je odvozio fenomenalan krug, ostvarivši vrijeme 1:36.303.
Na stazi u Šangaju Hamilton je tako ostvario sedmi ovosezonski i ukupno trinaesti pole-position u karijeri.

Još uvijek aktuelni svjetski prvak Kimi Raikkonen će startati sa drugog mjesta, za Hamiltonom je zaostao više od 3 desetinke. Glavni konkurent Lewisa Hamiltona, Brazilac Felipe Massa je završio na treće mjestu, a od Kimija Raikkonena je bio sporiji dodatne dvije desetinke.

Drugi startni red Massa dijeli sa Fernandom Alonsom, čovjekom koji je slavio na posljednje dvije utrke. Fernando Alonso je završio ispred Heikkija Kovalainena i Marka Webbera. Ipak Webber neće starti sa šestog mjesta, morat će krenuti sa 16. zbog kvara motora. Četvrti i peti startni red popunili su Nick Heidfeld i Sebastian Vettel, te Jarno Trulli i Sebastien Bourdais. Malo razočarenje predstavlja 12. mjesto Roberta Kubice koji je imao problema sa balansom bolida.

Svoj nastup nakon prve faze treninga su završili Giancarlo Fisichella, Adrian Sutil, Jenson Button, Kazuki Nakajima David Coulthard i naknadno je ubačen Mark Webber. Nico Rosberg je također završio svoj nastup nakon prvog kruga, ali je kasnije pomjeren na 15. mjesto. Uoči pretposljednje utrke sezone u ukupnom poretku Svjetskog prvenstva vodi Hamilton sa 84 boda, a Massa ima 79 bodova.