Projekat razvoja elitnih mladih igrača

Projekat NSBiH

Projekat razvoja elitnih mladih igrača

O. Lekić

Na sjednici Skupštine NS/FS BiH, održanoj 26. aprila prošle godine predstavnik UEFA Thierry Favre je predstavio novi UEFA projekat koji između ostalog obuhvata i razvoj omladinskog fudbala.  Program za razvoj elitnih mladih igrača na raspolaganju je svim nacionalnim asocijacijama a NS/FS BiH će već od početka ove godine organizovati prvi od planirana četiri kampa. Vođa projekta je  Darko Ljubojević, koji na početku objašnjava šta je primarni cilj ovih kampova.

„Samo ime kampa govori da se radi o razvoju elitnog omladinskog fudbala. Cilj je da se kroz jedan nov, moderan i sveobuhvatan  pristup treningu podigne kvalitet rada sa igračima od 14 i 15 godina. Želimo da kroz jedan ovakav pristup pomognemo klubovima u stvaranju boljih, kvalitetnijih igrača koji će kasnije činiti  okosnicu reprezentativnih selekcija. Na taj način se ulaže u budućnost ne samo našeg, već i evropskog fudbala.“

Šta sve podrazumijeva ovaj Projekat, odnosno koju sve vrstu edukacije obuhvata?

„Projekat pored savremenog  rada sa mladim fudbalerima podrazumijeva i edukaciju na polju kulture, poznavanja pravila fudbalske igre, a planirana su i predavanja o zdravoj ishrani i prevenciji povreda itd. Dakle, cilj je da se mladim igračima ponudi prava kombinacija sportskih, akademskih i životnih vještina, sa naglaskom na ispravne vrijednosti.“

Za koju starosnu kategoriju igrača su namijenjeni kampovi?

„Kampovi su namijenjeni za igrače  koji pripadaju kategoriji U-14 i U-15, dakle godišta 2002. i 2003.  Ove godine ćemo održati  četiri kampa za četiri regije u Bosni i Hercegovini. Prvi kamp je planiran za kraj januara i početak  februara za regiju „Hercegovina“, a nakon njega  će biti organizovani kampovi za regije „sjever“, „centar“ i „istok“.  Radiće se sa po 25 najtalentovanijih igrača iz svake regije, a zatim ćemo napraviti analizu i detaljne  izvještaje o svakom kampu.“

Da li je Projekat vremenski ograničen?

„Program za razvoj elitnih mladih igrača traje četiri godine. On, naravno, može i da se produži. Ovo je tek početak i moja želja je da kroz određeni period, kada stvorimo potrebne uslove, ovaj kamp preraste u akademiju. To bi bio značajan pomak naprijed, gdje bi talentovani dječaci tokom cijele godine živjeli zajedno, radili, trenirali, školovali se, a mi bismo imali potpuni uvid u njihov razvojni put.  Prateći smjernice UEFA-e vezane za ovaj Program trebamo uspostaviti sistem elitnog omladinskog razvoja od kojeg  bi u budućnosti najviše koristi imali klubovi i naše reprezentativne selekcije.“

Da li već postoje takve akademije u zemljama u okruženju?

„Makedonija je zanimljiv primjer. Oni su krenuli sa ovim projektom prije četiri godine i to sa akademijom. Razgovarali smo sa kolegama iz makedonskog saveza koji su nam prenijeli svoja iskustva. Njihove selekcije postižu dobre rezultate  u posljednje vrijeme, a kao potvrda toga je i plasman „U-21“ reprezentacije na završnicu Evropskog prvenstva. To je zaista sjajan uspjeh za njih, a došao je kao plod kvalitetnog rada u Akademiji.“

Pored Vas ko će još biti u timu zaduženom za realizaciju Projekta razvoja elitnih mladih igrača?

„Kada smo formirali tim željeli smo da tu budu kvalitetni treneri koji imaju iskustva u radu sa mlađim uzrastima igrača. Tu su aktuelni selektor „U-15“ reprezentacije BiH Zoran Erbez, kao i Denis Malešević  trener u FK BSK iz Banjaluke i selektor „U-15“ selekcije RS. To su sigurno dva trenera koja imaju odličan uvid u kvalitet igrača iz pomenute generacije. U timu su  još četiri trenera iz naših najboljih klubova, koji postižu izvrsne rezultate sa omladincima:  Edin Bećar, Vedran Kovačević, Draženko Bogdan i Dalibor Kožul.  Naravno, tu je i Murat Jaha, dugogodišnji koordinator za omladinski fudbal u NS/FS BiH.“

Održali ste i prvi sastanak, ima li nekih zaključaka?

„Juče smo razgovarali o tehničkim detaljima oko same organizacije kampova. Počinjemo 29. januara i usaglasili smo  smo plan i program rada. Bio je to jedan dobar  radni sastanak na kojem se osjetila želja i entuzijazam svih nas da što prije počnemo sa radom. Tim ljudi sa kojima ću sarađivati zaista je odličan. Uključićemo kasnije i stručnjake iz specifičnih oblasti, a nekako imam osjećaj da ćemo napraviti dobru priču i implementirati ovo na najbolji način.“

Imate li obavezu da šaljete izvještaje UEFA-i?

„Naravno, sve što radimo moramo poslati UEFA-i na uvid. Sve treninge sa detaljnim planom, analizom, izvještajima, te foto i video dokumentacijom imamo obavezu, nakon svakog kampa, dostaviti UEFA odjelu za razvoj fudbala.“

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Oglasi