KK Bosna ASA BHT osvajač Kupa!
Košarkaši Bosne sa pobjedničkim peharom

U finalu Bosna bolja od Širokog

Košarkaši Bosne ASA BHT su po drugoj put u svojoj istoriji pobjednici Kupa BiH, nakon što su u finalnom susretu završnog turnira u Mostaru pobjedili velikog rivala ekipu Širokog Eroneta 73:64.

Na ovaj način Bosna je ponovila 2005. godinu kada je osvojila Kup pobjedivši u finalu Široki.

Duel dva velika rivala u BiH, ponudio je opet dobru košarku, ali ne i neizvjesnu završnicu kakvih je često bilo u duelu ova dva kluba. Široki je pratio ritam Bosne tri četvrtine, ali više nije mogao. Bosna koja je imala velikih problema u šutu za tri poena, tokom cijele utakmice, upravo je tricama dotukla protivnika. Kada se utakmica lomila, Nikola Vučurović je zabio dvije,  Ivan Ivanović jednu i Bosna je otišla na nedostižnih 70:59, 2:50 prije kraja utakmice.

Bosna je sa statusom blagog favorita ušla u ovo finale, a početak nije mogao biti bolji za ekipu Vlade Vukoičića. Ivan Ivanović je bio nezaustavljiv, završio je četiri napada zaredom i Bosna je imala velikih +9, 14:5. Međutim i Široki ima svog Ivanovića. Iskusni Jure Ružić je ubacio deset poena zaredom, a 1:49 prije kraja prve četvrtine Široki je imao +2, Ivan Siriščević je pogodio za 17:19. Bosna je uzvratila serijom 6-0 za 23:19 na kraju prvih deset minuta.

Situacija se nije mijenjala niti u nastavku, Bosna je uporno pokušavala pobjeći, ali se Široki uporno vraćao. Bosna je u jednom trenutku imala pet poena prednosti, ali je to bila najveća prednost koju je ostvarila jedna ekipa u toj dionici. Široki nije realizovao posljednji napad na kraju prve četvrtine (Siriščević), pa nije ni na kraju druge, Ivo Josipović je bio neprecizan.

Bosna ASA BHT – Široki Eronet 73:64
(23:19, 17:17, 18:15, 15:13)
Dvorana Bijeli brijeg u Mostaru. Gledalaca: 1000. Sudije: Petar Obradović (Čapljina), Admir Zurapović (Tuzla), Bojan Jovanić (Banja Luka).
BOSNA ASA BHT: Ivanović 26, Šehović 15, Ikonić 1, Rakić 4, Vučurović 18, Đurasović, Zimić, Suljagić, Pašalić, Đorđević 3, Avdić, Ovčina 6. Trener: Vlada Vukoičić.
ŠIROKI ERONET: Smithson 9, Planinić, Josipović 6, Mileković 5, Naletilić 1, Bubalo, Bilinovac, Siriščević 13, Ružić 16, Mišić, Thomas 14, Morban. Trener: Josip Vranković
U trećoj četvrtini griješe jedni, ali griješe i drugi. Promašuju jedni, pa drugi, ali u takvoj situaciji Bosna je profitirala, jer je na kraju imala +7, 58:51 i opet posljednji napad nije realizovao Široki.

Bosna je uporno tražila šut za tri poena i kad je proradio, priča se počela polako završavati.
Vučurović je zabio tri trice, Ivanović jednu i pehar je na kraju završio u rukama kapitena Bosne, Gorana Ikonića.

Prvo ime utakmice svakako je bez dileme Ivan Ivanović koji je ubacio 26 poena. Njega su uspješno u dresu Bosne pratili Nikola Vučurović sa 18 poena i Suad Šehović koji je ubacio tri manje. U sastavu Širokog, Jure Ružić je utakmicu zaključio sa  16 poena, Thomas je dodao 14, Siriščević 13 poena.