Pobjeda nad Britanijom za 3. poziciju

BiH će tražiti plasman na Eurobasket kroz baraž

Košarkaška reprezentacija BiH okončala je kvalifikacije za Eurobasket 2009 u grupi D pobjedom nad Velikom Britanijom 89:80.

Britanci koji su već obezbijedili prvo mjesto u grupi, te plasman na EP u Cazinu nisu željeli riskirati visoko osiguranje svoje NBA zvijezde pa je Loul Deng čitav susret presjedio na klupi. Ipak, i bez prvog igrača, gosti su u prvom poluvremenu pokazali da se radi o ozbiljoj ekipi koja će zasluženo učestvovati na smotri najboljih košarkaša Evrope.

Mi, s druge strane, sa tri pobjede na domaćem terenu i tri poraza u gostima ostajemo na 3. poziciji u grupi D, te ćemo sreću tražiti u baražu koji se igra u avgustu naredne godine.

Netipičan nastup izabranika Mensura Bajramovića

Susret je počeo dominacijom bh. igrača, ali su gosti brzo konsolidovali redove i preuzeli inicijativu, te prvu četvrtinu riješili u svoju korist (13:20). I u nastavku, Britanci su, prvenstveno zahvaljujući mnogo boljoj kontroli skoka pod oba koša, prijetili da nanesu prvi poraz na domaćem tereniu našim košarkašima.

BiH - Velika Britanija 89:80
13:20, 28:17, 20:14, 28:29

CAZIN - Gledalaca: 1000. Sudije: Ilija Belošević (SRB), Siniša Herceg (CRO), Georgios Tanatzis (GRE)

BiH: Gordić, Opačak 4, Milošević, Ikonić 14, Bremer 18, Jazvin 6, Kikanović 2, Teletović 15, Bavčić, Đedović 14, Bajramović 16. Selektor: Mensur Bajramović.
Velika Britanija: Hart 9, Midgley 10, George, Mensah-Bonsu 6, Sullivan 8, Deng, Achara, Freeland 12, Reinking 13, Boyd 8, Betts 14. Selektor: Chris Finch.
Gosti su imali prednost, a približavali smo se i “kobnoj” trećoj četvrtini, pa su mogi bh. ljubitelji košarke već upisali poraz na kraju kvalifikacija. Međutim, u završnici prvog poluvremena Ikonić pogađa za dva, a u slijedećem napadu i za tri poena i nakon dužeg vremena dolazimo u vodstvo (37:35), a tačku na “i” stavljaju Bremenr sa linije slobodnih bacanja i večeras ponovo sjajni Đedović iza 6,25 za 41:37.

U trećoj četvrtini gledamo sliku na koju nismo navikli. Bh košarkaši potpuno su razbili goste. Proradio je i skok, a našu ekipu predvodio je, kroz čitave kvalifikacije indisponirani JR Bremer. Prednost se povećavala iz minute u minut, pa se već 10 minuta prije kraja mogao nazrijeti pobjednik. Do kraja, naši momci rutinski su odradili posao, u pojedinim trenucima imali i do 14 poena prednosti da bi u završnici gosti uspjeli ublažiti poraz na konačnih 89:80.

Velika Britanija je i ovdje u Cazinu pokazala da se je jedna vrlo ozbiljna ekipa, čak i bez svog najboljeg igrača.”, rekao je Mensur Bajramović, selektor BiH nakon susreta. “Uz malo sreće mogli smo napraviti i više, ali drago mi je da smo došli do pobjede na kraju kvalifikacija koja će nam značiti mnogo za dalji nastup u baražu. Ovo je mlada reprezetnacija i ovim igračima treba dati šansu i pružiti im podršku i u periodu koji dolazi jer je budućnost pred ovim momcima.

Velika podrška navijača

Kao i na prve dvije utakmice na domaćem terenu, reprezentacija BiH imala je veliku podršku navijača. Navijači reprezentacije BiH u Cazinu su još jednom pokazali kako se voli svoja domovina i bodri reprezentacija, bez obzira na rezultat i stanje na terenu.

Grupa D

1. Velika Britanija 4/2
2. Izrael 3/3
3. Bosna i Hercegovina 3/3
4. Češka 2/4
Hvala navijačima na zaista ogromnoj podršci koju smo i ovaj put imali.”, dodao je selektor Bajramović. “Iako je i prije početka susreta bilo poznato da nismo obezbijedili direktan plasman na Eurobasket podrška sa tribina nije izostala. To je nešto što igračima i meni jako puno znači i na tome smo navijačime veoma zahvalini.”, zaljučio je selektor.