Težak poraz i umanjene šanse za EP
Težak poraz u Tel Avivu

Košarkaške kvalifikacije za EP 2009.

Porazom u Tel Avivu od selekcije Izraela rezultatom 74:88, u 5. kolu kvalifikacija za „Eurobasket 2009“, košarkaška reprezentacija BiH znatno je umanjila šanse za odlazak na završnu smotru Starog kontinenta.

Osim što su upisali dva vrijedna boda Izraelci su nadoknadili minus iz prvog duela u Tuzli (77:71) pa bi u slučaju istog broja bodova nakon zadnjeg kola kvalifikacija bili u prednosti u odnosu na našu selekciju.

Nakon odličnog prvog poluvremena nakon kojeg je imala pet poena prednosti (45:40) bh. reprezentacija je u nastavku postigla samo 19, a primila 48 poena i debakl je bio neminovan.

Prosto je nevjerovatno kako su naši igrači u drugom poluvremenu dopustili prilično neubjedljivim domaćinima da se razigraju i poentiraju iz svih pozicija, a odnos skokova (47-27) najbolje oslikava stanje pod oba koša.

Petorka Gordić, Ikonić, Opačak, Bajramović, Kikanović odlično je otvorila susret. Play Budućnosti pogodio je dvije trojke za 15:8 u 5. minutu. Da nije bilo nepotrebne žurbe možda bi razlika bila i dvocifrena, no „voda je tekla na naš mlin“. Na isteku prvog perioda sa zvukom sirene Kikanović je pogodio trojku za vodstvo (24:19). Do kraja poluvremena igra je bila prilično rastrzana, no naše vodstvo nije bilo ugroženo, osim u 17. minutu kada su domaćini prišli na samo dva poena (31:33).

Raspad sistema

Izreal - BiH 88:74
19:24, 21:21, 14:25, 23:15
Dvorana «Nokia arena» u Tel Avivu. Gledalaca: 5.000. Sudije: Fabio Facchini (Italija), Mehmet Keseratar (Turska), Panagiotis Anastopoulos (Grčka). Pet ličnih grešaka: Jazvin (BiH).
IZRAEL: Roth 2, Eliyahu 21, Limonad, Watson, Casspi 2, Halperin 22, Pnini 7, Tapiro 19, Naor, Kozikaro 6, Green 9, Tamir.
BOSNA I HERCEGOVINA: Gordić 6, Opačak 12, Milošević, Ikonić 17, Bremer 6, Jazvin, Kikanović 5, Teletović 8, Bavčić, Đedović 7, Bajramović 13.
Nakon minute odmora, prešli smo na zonu i do kraja poluvremena sačuvali prednost (45:40).
Zar je potrebno kazati da je pad uslijedio u trećoj četvrtini?!. Nerezonski šutevi, loše zatvaranje u odbrani uz sve slabiji procenat šuta omogućio je Izraelu prednost od sedam poena (63:56), a kola su definitivno „krenula nizbrdo“ u zadnjem periodu na početku kojeg je Eliyahu podigao razliku na 10 koševa (71:61). Od tog trenutka povratka više nije bilo, a poneki bljesak Ikonića ili Teletovića nisu bili dovoljni da se izbjegne težak poraz.

U samom finišu naša selekcija pokušala je trojkama spustiti razliku na pet i manje koševa, ali je u tom ispucavanju Izrael bio mnogo uspješniji, a samo dva dalekometna šuta (Teletović, Bajramović) završila su u košu.

Naredni, ujedno i posljednji meč kvalifikacija reprezentacija BiH igra u subotu u Cazinu protiv Velike Britanije.