Dominacija!

Nikad bolji start kvalifikacija

Dominacija!

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je sinoć sjajnu i veliku pobjedu nad Latvijom rezultatom 4:1.

Zmajevi su tako nakon dva odigrana kola kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo došli do maksimalnog učinka od šest bodova i fenomenalne gol-razlike od 12:2 i, naravno, prvog mjesta u grupi.

Naravno, mora se reći da su protivnici bili Lihtenštajn i Latvija, te da pravi ispiti tek predstoje, ali način do kojih su Zmajevi došli do pobjeda zaista je bio impresivan. Tome u prilog govori činjenica da je Slovačka na svom terenu od Lihtenštajna bila bolja "samo" sa 2:0, dok su Zmajevi protutnjali Vaduzom sa rekordnih 8:1.

Selektor A reprezentacije Bosne i Hercegovine Safet Sušić ima svako da bude zadovoljan. Njegovi izabranici, pogotovo ofanzivni dio, igra u sjajnoj formi, a sredina terena kojom komanduju Miralem Pjanić i Zvjezdan Misimović zaista izgleda impresivno.

Pape je pun pogodak napravio kada je sa desnog krila na mjesto centralnog veznog prekomandovao Miralema Pjanića. Sjajni mladi vezista Rome daleko je korisniji za ekipu kada često ima loptu u svom posjedu, a ne kada je praktično odsječen na desnoj strani terena.

Koliko Pjanić znači igri Bosne i Hercegovine lijepo se moglo vidjeti sinoć protiv Latvije. Gotovo sve akcije kretale su od Pjanića, koji je bio igrač sa najviše uspješnih dodavanja u nacionalnom dresu BiH. Gol i asistencija kruna su odlične igre i Sušić bi definitivno Pjanića trebao zadržati u sredini terena.

Selektor BiH svjesno je protiv Latvije ostavio desnu stranu poluotvorenom. Iz defanzive se prema naprijed preko desne strane uspješno ubacivao Mensur Mujdža, dok je Vedad Ibišević imao zadatak da se iz napada povremeno prebacuje na desnu stranu. Ipak, većina akcija bh. reprezentacije sinoć je išla po lijevoj strani i kroz sredinu i to se pokazalo kao dobitna kombinacija. Za naredne susrete Sušić će po toj desnoj strani imati Miroslava Stevanovića, kojem je to prirodna pozicija i koji je pokazao da je itekako kalibar za A dres.

Zmajevi su sa 12 postignutih golova (čak šest po utakmici) daleko najefikasnija reprezentacija evropskog dijela kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine. Čak trojica reprezentativaca Bosne i Hercegovine se nalaze na samom čelu liste najboljih strijelaca.

Zvjezdan Misimović je prvi sa četiri gola za 169 minuta koliko je proveo na terenu. Edin Džeko je drugi sa također četiri gola za 180 minuta, dok je Vedad Ibišević treći (tri gola, 177 minuta na terenu).

Fudbalska reprezentacija nikada nije otvorila jedan kvalifikacioni ciklus kao što je to slučaj u ovim kvalifikacijama. Najteži ispit dolazi u narednoj utakmici, kada Zmajevi gostuju u Atini kod Grčke. Međutim, ukoliko zaobiđu povrede i ukoliko nastave igrati kao u prve dvije utakmice, za očekivati je da neugodna tradicija protiv Grčke, koju BiH nikada nije pobijedila, bude prekinuta 12. oktobra. Svi preduslovi za to postoje, a dominacija je prava riječ koja oslikava igru Zmajeva u posljednjih 180 minuta utakmica.

Ako se po jutro dan poznaje, plasman na jedno veliko takmičenje nikada nije bio bliži.