Play Off u infarkt završnici slavio pobjedu protiv Čelika

Finale prvenstva BiH za žene u košarci

D. Kurbegović

Košarkašice Čelika i sarajevskog Play Offa večeras su u zeničkoj Areni odigrale drugu utakmicu finala doigravanja za prvaka države. Nakon što je ekipa Play Offa slavila u Sarajevu u subotu u prvoj utakmici, te povela sa 1:0 u finalnoj seriji, večeras se u Zenici pobjednik nije znao do posljednjih sekundi utakmice. Tragičarka je bila domaća košarkašica Nedžla Kovačević koja je dvije sekunde prije kraja promašila dva slobodna bacanja za pobjedu domaće ekipe, na kraju je bilo 61:62 za ekipu iz Sarajeva.

Da nisu bez razloga u finalu doigravanja ove dvije ekipe pokazale su već od početka utakmice, Zeničanke su sjajno odigrale prvu četvrtinu, gdje su sjajnom odbranom limitirali gošće kada je u pitanju napadački učinak, nakon prve četvrtine bilo je 16:9 za Čelik. U drugoj četvrtini, izabranice Gorana Loje odigrale su dosta bolje i to zahvaljujući Nikolini Džebo, koja je odigrala sjajno u drugom periodu. Na poluvrijeme se otišlo izjednačenim rezultatom 28:28.

U trećoj četvrtini također je vođena dosta izjednačena utakmica, nijedna ekipa se nije mogla odlijepiti više od pet-šest poena razlike, tako da je na kraju trećeg perioda bilo 47:49 za Play Off. U posljednjih 10. minuta utakmice viđena je prava drama na parketu zeničke Arene, domaće košarkašice imale su sve u svojim rukama, na 30-tak sekundi do kraja imali su prednost od 61:59 i napad, ali su upropastili akciju, te su gošće odigrale sjajan kontranapad iz kojeg je tricu od tablu pogodila Nikolina Džebo za 61:62 za Play Off, na 4.2 sekunde do kraja. Domaći trener Slobodan Kecman pozvao je minutu odmora, nakon kojeg su Zeničanke imale posljednji napad, loptu je u reketu dobila Nedžla Kovačević, koja je faulirana na šutu za dva poena, te su sudije dosudile dva slobodna bacanja. Gledatelji u zeničkoj Areni već su krenuli da slave pobjedu, ali Kovačevićka nije pogodila nijedno bacanje, te je pobjeda otišla na stranu Play Offa.

Konačni rezultat glasio je 61:62 (16:9, 12:19, 19:21, 14:13) za ekipu iz Sarajeva, ovom pobjedom Play Off sada ima prednost od 2:0 u finalnoj seriji, te će u subotu imati priliku na domaćem terenu da eventualnom pobjedom zaključi finale i odbrani titulu prvaka BiH.

Potražite više informacija na temu Košarkaško prvenstvo BiH (Ž):

Kada su u pitanju najbolji pojedinci, Nikolina Džebo bila je prvo ime utakmice, odigrala je svih 40.minuta, te je imala učinak od 18 poena pet skokova, tri asistencije i četiri ukradene lopte, odlična je bila i Anđela Delić s 18 poena, četiri skoka i pet asistencija. Kada je u pitanju ekipa Čelika, Sara Heljić je postigla 16 poena uz 10 skokova, Aldijana Iriškić je imala 15 poena i šest asistencije, dok je Andrijana Reljić ubacila 12 poena uz 10 skokova.