Pobjede Milana, Ajaxa, PSG-a, Tottenhama...
Napokon pobjeda Milana

Odigrane su prve utakmice 1. kola Kupa UEFA

M. Maksimović

Pored utakmica u kojima smo gledali nastupe naših internacionalaca, četvrtak je ponudio nekoliko zanimljiv duela. Najzvučnije ime ovosezonskog izdanja Kupa UEFA je ekipa Milana koja je nakon dva loša izdanja u prvenstvu, u Kupu UEFA savladala solidni Zurich 3:1

Gosti su se dobro držali sve do sudijske nadoknade prvog dijela kada Jankulovski postiže gol za 1:0. U nastavku utakmice prvo je Pato povisio na 2:0 u 57. minuti, a Borriello je zabio u 74. za 3:0. Zurich je zadržao kakvu takvu nadu u revanšu zahvaljujući Dušanu Đurići koji je zatresao mrežu Milana u 78. minuti.

Borussia iz Dortmunda je neočekivano poražena na svom terenu od Udinese sa čistih 0:2 . Gosti su do kapitalne prednosti stigli do 35. minute. Prvo je Floro Flores postigao gol za 1:0 u 8. minuti, a Gökhan Inler je bio strijelac drugog gola u 34. minuti.

Portsmouth je svoj debitantski nastup na Euro - sceni zaokružio pobjedom protiv Vitorie Guimaraes. Lassana Diarra i Jermain Defoe su bili kreatori pobjede 2:0, a na obe strane ostao je neiskorišten po jedanesterac. Prvo je Fajardo u 42. minuti promašio cijeli gol, a sedam minuta kasnije udarac Defoea je zaustavio golman Vitorie.

Norveški Brann Bergen je bio neumoljiv protiv Deportiva iz La Corune Bjarnason je zabio u 22. minuti sa bijele tačke, a priču je zaključio Solli u 37. minuti.

Belgijski Standard Liege je u trećem pretkolu imao na konopcima Liverpool, ali su se Reedsi izvukli. Ovaj put je Standard vodio dva puta, ali se Everton spasio. Prvi put nakon gola Mbokania, drugi put nakon autogola Yoba. I četvrti gol za konačnih 2:2 je postignut u prvom poluvremenu, a u 38 minuti ga je zabio Castillo

Navijači HSV su ostali razočarani jer njihovi ljubimci nisu ostvarili nikakvu prednost u prvoj utakmici protiv Rumunske Unire. Malo iznenađenje priredio je i švedski Kalmar koji je savladao u Rotterdamu Feyenoord 1:0.

Od klubova sa prostora bivše države, najbolji posao je napravio Partizan pobjedivši u gostima Poli iz Temišvara 2:1. Borac iz Čačka je očekivano poražen od Ajaxa, završilo je 1:4 dok je Zagrebački Dinamo u osrednjoj fudbalskoj predstavi odigrao bez pobjednika protiv Sparte iz Praga, završilo je 0:0