Argentini drama ostali lako
Argetnina još uvijek brani zlato

M. Maksimović

Španija + 13, SAD +31, Litva + 26 i na kraju Argentina +2. Ne ovo nije vremenska prognoza, ovo je najkraći rezime četvrtfinalnih utakmica košarkaškog turnira danas.

Španija je prva stigla do polufinala preko Hrvatske možda i lakše od očekivanog. Pau Gasol i društvo su krenuli sa 10:1, nakon deset minuta su već imali 11 (22:11). Tih 11 poena prednosti Španci su održavali bez problema, pa je na poluvremenu bilo 37:26.

U nastavku se nastavila ista priča, Hrvati su bili bez koša tri minute, a kada je Garbajosa pogodio tricu, to je već bilo +19 (47:28). Do kraja utakmice je sve bilo stvar rutine. Pau Gasol je bio raspoložen 20 poena i 10 skokova, Reyes je dodao 13, Calderon 10. Banić je bio najbolji Repešin igrač sa 15 poena, dok je Planinić dodao 12.

Litvanci su do polufinala stigli nakon razbijanja Kine 94:68. Kinezi su držali priključak do 18 minute, a tada Litvanci sa 32:28 serijom 9:2 odlaze na +11 (41:30). Konačni slom Kineza je stigao u završnici treće dionice. Kaukenas je pogodio tricu, Kleiza dvije, Jasikevicius do kraja četvrtine dvije za velikih 70:53.

Do kraja utakmice lagani šuterski trening Litvanaca, pogodili su 13 trica. Jasikevicius je pogodio pet od 23 poena koliko je postigao ukupno.Siskauskas i Kleiza su dodali po 15 poena. Kinezi su imali tri dvocifrena igrača, Yao Ming je ubacio 19 poena uz 7 skokova.

Amerikanci nastavljaju u svom ritmu, u četvrtfinalnom dvoboju su pobjedili i Australiju 116:85. Rezultatski to izgleda više nego ubjedljivo, ali su Australci odigrali sasvim pristojno prvo poluvrijeme. Nakon lošeg početka Australci su uhvatili kakav takav priključak, Amerikanci su na poluvremenu imali +12, (55:43).

U nastavku utakmice se polako počela raspadati igra Australije, već nakon 30 minuta su Brynt i društvo imali 89:61. Četvrta četvrtina nije ponudila ništa senzacionalnio.Kobe Bryant bio je najefikasniji igrač dvoboja s 25 poena, Lebron James je dodao 16 i deset skokova, dok je Carmelo Anthony ubacio 15. Patrick Mills je predvodio Australce s 20 poena.

Nakon tri utakmice '' bez mirisa i okusa'' uslijedila su prava uzbuđenja, duel Argentine i Grčke. Tokom cijelog susreta gledamo rezultatski otvorenu utakmicu. Na početku posljednje četvrtine Delfino je pogodio tricu za osjetnih 62:55. 6:50 prije kraja stiže trica Zisisa za povratak u neizvjesnost 64:64. Opet ''Gaučosi'' bježe Ginobilli je pogodio tricu za 76:72, a njegova dvica za 80:75 je odvela Argentinu u polufinale. Vasilopoulos je pogodio tricu za 80:78, posljednji napad su
branili bez prekršaja. Manu je promašio tricu, ali je u tih devet sekundi Spanoulis iz neizrađene akcije promašio tricu.

Manu Ginobili je postigao 24 poena, Delfino 23, Noccioni 13. Što se tiče Grčke, Antonis Fotsis 17 poena, Tsartsaris 13, Bourousis.12.