Kineskinje bolje od Španjolki
Španija ipak izgubila od Kine

Ženski olimpijski košarkaški turnir

U prvom danu ženskog košarkaškog turnira najuzbudljivije bilo je na utakmici između Republike Koreje i Brazila u kojoj su Koreanke slavile tek nakon produžetaka. Tragičarka u ekipi Brazila bila je Micaela Jacinto koja 21 sekund prije kraja regularnog dijela susreta nije iskoristila priliku da donese pobjedu svojoj reprezntaciji. Razočarane Brazilke, u produžetku odmah su dozvolile seriju od 0:9, što je bilo dovoljno da Koreja ostvari prvu pobjedu na 29. Olimpijskim igrama.

Ništa manje uzbuđenja nije bilo ni u susretu Malija i Novog Zelanda gdje je pet minutas prije kraja susreta na semaforu i dalje staja izjednačen rezultat: 64:64, samo minut prije kraja 74:72. Međutim, sa linije slobodnih bacanja neumoljiva je bila Anglea Marino i donijela pobjedu svom Novom Zelandu.

Napeto je bilo i na susretu domaće Kine i srebrnih sa EP-a 2007., reprezentacije Španije. Kineskinje su odigrale dobro prvo poluvrijeme, ali su nizom grešaka uspjele prokockati dvocifremnu prednost koju su imale na poluvremenu. Ipak, uz veliku podršku domaće publike i prvenstveno zahvaljujući požrtvovanoj igri u odbrani uspjele zaustaviti Španjolke, te do kraja zadržati prednost od tri poena sa kojom su ušle u posljednju dionicu.

U ostalim susretima Amerikanke su bile uvjerljive protiv Češke, Australija prejaka za Bjelorusiju, dok su u posljednjem susretu Ruskinje ipak bile bolje od Latvijki koje su imale vodstvo u većem dijelu utakmice.