Mirza i Tau Ceramica izborili Final Four
I BiH ima svog predstavnika na FF-u

M. Maksimović

Tau Ceramica Mirze Teletovića će igrati na završnom Final Four turniru Euroleague u Madridu. U trećoj odlučujućoj utakmici Tau Cearmica je savladala Partizan 85:68...

Rezultatski izgleda ubjedljivo, ali je Partizan većim dijelom utakmice držao priključak, na početku čak vodio ali do kraja nije izdržao. Kraj treće i početak četvrte četvrtine je bio koban po Partizan. Tada je stigla serija domaćih košarkaša 10:1, za 72:57. Tricom Mickeala vrlo brzo Partizan je ušao u minus od 18 poena i tu je bio kraj. Mirza Teletović je za 28 minuta provedenih na parketu ubacio deset poena uz šut iz igre 3/8.Najefikasniji u pobjedničkom sastavu je bio Pete Mickael sa 19 poena, dok je poen manje ubacio Tiago Splitter.

U ekipi Partizana Uroš Tripković je postigao 16 poena, ali uz šut 6/15. Novica Veličković i Milenko Tepić dodali su po 14 poena. Svoju najlošiju utakmicu sezone je odigrao Nikola Peković koji je ubacio svega devet poena od čega čak sedam s linije bacanja, uz šut iz igre 1/6 i tek dva skoka za 23 minute.

Protivnik Tau Ceramice u polufinale je ekipa CSKA iz Moskve. Moskovljani su u trećoj utakmici sredili Olympiacos 81:56, plasiravši se tako šesti uzastopni put, i osmi u posljednjih 12 godina na Final Four. Olympiacos se počeo polako raspadati sredinom druge četvrtine, nakon prvog dijela već je bio u minisu 12 poena.Moskovljani su bez većih problema održavali stečenu prednost, koja je iznosila 11 poena nakon treće dionice, 61:50. Do kraja utakmice košarkaši Olympiacosa su ubacili sramotnih šest poena. Rusku je ekipu predvodio Litvanac Ramunas Šiškauskas s 24 poena uz šut za tri poena 5/6. Matjaž Smodiš je dodao 13 poena i šest skokova. Kod Olympiacosa vrijedi izdvojiti Panagiotis Vasilopoulos sa 17 poena, a junak pobjede iz prve utakmice Lynn Greer je dodao 11 poena