Porazi Rusije, Hrvatske i Grčke
Ljutiti Blatt

M. Maksimović

U utakmicama trećeg kola košarkaškog turnira, Litva je pobjedila Rusiju, Argentina Hrvatsku, dok su SAD savladale Grčku.

Treće kolo košarkaškog turnira otvorili je reprezentacija Španije koja je nadigrala Njemačku 72:59 u susretu grupe B. Njemačka je kakav takav priključak držala do početka drugog poluvremena kada Španija predvođena Rickyem Rubiom i Jorgeom Garbajosom odlazi na 55:39. Serija Španije 16:1 je bila kobna po Nowitkog i društvo, Dirk je utakmicu završio sa samo 11 poena uz vlo loš šut iz igre. Što se tiče Španije, Calderonovih je 15 poena, 14 je dodao Mumbru, Pau Gasol 13 . Najbolji strijelac u poraženoj reprezentacija je Steffen Hamann sa 15 poena.

Prvu pobjedu na turniru je ostvarila Kina i to protiv Angole 85:68. Već na početku utakmice Kina je povela 16:4 i tu se već mogao predpostaviti pobjednik. Do kraja nije bilo nikakve dileme, Yao Ming je bio pravi, 30 poena 7 skokova, dok je kod Angole Joaquim Gomes utakmicu završio sa 17 poena.

Amerikanci su svoj dug dobrim dijelom protiv Grčke naplatili danas.Kobe Bryant i Chris Bosh su ubacili po 18 poena, Dwyane Wade poen manje, pa Grci nisu imali šanse.Na poluvremenu je bilo 51:32, na kraju utakmice 92:69. Theo Papaloukas je postigao 15 poena, Vasileios Spanoulis 14.

U grupi A, prvu pobjedu je ostvarila Australija i to protiv Irana 106:68, Brad Newley je sa 24 poena prevodio Australiju, dok je Iran imao vrlo dobrog Mohammadsamada Nikkhaha sa 23 poena.

Drugi susret ove grupe ujedno je bio i najzanimljiviji danas.Litva je protiv Rusije 86:79. Tokom utakmice Litva je prijetila, u jednom trenutku je vodila 52:42, ali su se Rusi brzo vratili pa smo gledali zanimljivu završnicu. Jonas Maciulis je '' stavio'' tricu za 82:77, Rusi su imali nekoliko prilika, ali su previše griješili pa nisu uspijevali realizirate čiste situacije iz jednog ili dva pa i tri pokušaja.
Prvo ime kod lItve, Rimantas Kaukenassa sa 20 poena, Šiškauskas je dodao 16. Kod Rusa nije bilo loš dvojac Kirilenko - Holden. J.R je postigao 25 poena, Kirilenko je dodao 17 i pet skokova.

U posljednjoj utakmici grupe A, Argentina je bez većih problema pobjedila Hrvatsku. Argentina je na poluvremenu imala velikih 40:22, Hrvatska nije imala nikakve šanse pa je na kraju završilo 77:53. Nocioni je utakmicu završio sa 18 poena, Delfino je ubacio 15, Manu Ginobilli 14. U reprezentaciji Hrvatske niti jedan igrač nije ubacio više od devet poena, najviše Tomas i Banić upravo po devet.