Španija odbranila naslov prvaka Evrope
Španjolci nastavljaju svoju dominaciju

Španija - Francuska 98:85

M. Maksimović

Španija je odbranila naslov prvaka Evrope. U finalnoj utakmici koja je ipak prije kraja bila lišena rezultatske neizvjesnosti, Španija je savladala Francusku 98:85.

Upravo zbog toga ostaje žal što je jedna sjajna utakmica sa bezbroj lijepih akcija, zakucavanja, kontri, polukontri, rezultatski završena puno ranije. Ali bez obzira na to, u večerašnjem finalu se moglo uživati.

Obe selekcije su ponudile dosta toga, Španija u odnosu na Francusku ipak puno više, ali ono što je možda najvažnije, to je činjenica da je ovo finale završeno na 183 poena.

Rezultatsku klackalicu smo imali sve do završnice prve dionice kada Španjolci sa 14:12 bježe na prvu osjetniju prednost 22:14. U nastavku se situacija neće previše mijenjati na parketu. Španjolci drže svoju prednost koja povremeno raste i preko deset poena, dok Francuzi pokušavaju držati korak koliko mogu. Tako je  Španija u dva navrata  u završnici prvog poluvremena imala 12 poena prednosti, na poluvremenu plus 9.

Očekivalo se da će Francuzi pojačati igru u odbrani, u nastavku utakmice, ali ništa od toga. Uz sve to Španjolci su pobjegli na 13 razlike, Llull je zakucao za 75:62. Francuzima nije pomoglo ni to što su se u pojedinim trenucima Španjolci počeli ispucavati promašivši tri- četiri vezane trojke. Pitanje pobjednika u ovom finalu je definitivno bilo riješeno pet minuta prije kraja kada su Španjolci sa tri poena Navarra otišli na 87:72.

Navarro je utakmicu zaključio sa 27 poena, 5 asista, po 17 su dodali Pau Gasol i Calderon s tim što je Pau imao 10 skokova.Tri poena je ubacio Fernandez, Ibaka je imao 5 blokada.
Kod selekcije Francuske, Parker 26 poena, Noah 11, Diaw 12, Batum 10. Francuzi su imali 15 izgubljenih lopti, Parker sam pet, što je ipak previše za jedno ovako finale.

25:20, 25:21, 25:21, 23:23

Španija: P.Gasol 17, Fernandez 14,Rubio,Navarro 27,  Calderon 17, Reyes 2, Claver, San Emeterio, Llull 4, M.Gasol 11, Ibaka 4, Sada 2.

Francuska:Noah 11, Batum 10, Seraphin 4, Albicy 1, Kahudi 3,  Parker 26, Traore 4, Pietrus 4, De Colo 2, Diaw 12, Tchicamboud, Gelabale 8.

Šut za dva poena: Špa 64.4 % (29/45), Fra 52.2 %. (24/46)
Šut za tri poena: Špa 33.3 % (6/18), Fra 40.9 % (9/22)
Sl.bacanja: Špa 91.7% (22/24), Fra 76.9 (10/13)
Skokovi: Špa 32 (7+25), Fra 32 (10+22)
Izgubljene lopte: Špa 8, Fra 15