Iranci bez respekta za Italijane, Belgija namučila SAD

SP u odbojci, 1. kolo

Nakon utakmice između Poljske i Srbije, kojom je otvoreno ovogodišnje Svjetsko prvenstvo za odbojkaše, u kojoj je domaćin pred 62.000 gledalaca slavio s maksimalnih 3:0, jučer su odigrani mečevi prvog kola u grupama A i D.

U grupi A Argentina je bez većih problema savladala Venecuelu s maksimalnih 3:0. Tek u prvom setu selekcija Venecuele pružila je ozbiljan otpor, a na kraju su Gaučosi slavili 25:23. Argentinci su relativno brzo ovaj susret riješili u svoju korist, a nakon sat i devetnaest minuta na semaforu je stajalo 3:0 u korist Argentinaca. Najbolji u redovima pobjedničkog tima bio je Facundo Conte koji je osvojio 15 poena, dok je najbolji poenter na meču bio reprezentativac Venecuele Kervin Pinerua sa 17 poena.

Australija je trebalo četiri minute manje nego li Argentini da savlada Kamerun s maksimalnih 3:0. Australci su ovom pobjedom prekinuti niz od jedanaest uzastopnih poraza na Mundijalima, a predvodio ih je Thomas Edgar sa 18 poena.

Za razliku od grupe A, grupa D je ponudila mnogo zanimljivije utakmice, ali i rezultate u prvom kolu. Portoriko je izgubio sa 3:0 od Francuske, ali "galski pijetlovi" su dva od tri seta riješili na razliku.

Belgijancima je malo nedostajalo da naprave veliko iznenađenje u duelu sa Sjedinjenim Američkim Državama, ali su se na kraju nakon poraza od 3:2 morali zadovoljiti samo jednim bodom. Na vrhunskom nivou bio je američki primač servisa Taylor Sander koji je na ovom meču osvojio 24 poena za selekciju svoje zemlje. Na kraju su Amerikanci u ukupnom zbiru poena imali svega pet više u odnosu na svog protivnika.

Najveća iznenađenje u prvom kolu Svjetskog prvenstva priredila je reprezentacija Irana koja je sa 3:1 savladala selekciju Italije sa 3:1 u setovima. U utakmici koja je trajala nešto više od dva sata Ivan Zaytsev je osvojio 20 poena, ali ni ovaj sjajan učinak nije puno pomogao Italijanima. Za selekciju Italije ovo je bio treći uzastopni poraz, što je prvi put nakon 1986. godine kada su doživjeli pet poraza u nisu na Svjetskom prvenstvu.