Na OI u Londonu preko 50 sportista

Marijan Kvesić, predsjednik OKBiH

Na OI u Londonu preko 50 sportista

"Ako implementiramo Zakon, stvorimo pravu Strategiju i držimo se planova, vjerujem kako ćemo već u Londonu na OI 2012. imati preko 50 sportaša, i to od kojih ćemo očekivati vrhunske rezultate."

Najveći sportski događaj 2008. godine bez dileme biće XXIX Ljetne olimpijske igre, kojima je domaćin Peking. Biće to pete Igre na kojima Bosna i Hercegovina nastupa kao nezavisna država.

Ali za razliku od zemalja okruženja i onih sa mnogo manjom sportskom tradicijom, mi se još uvijek ne možemo nadati medaljama niti velikim rezultatima sa najvećeg
svjetskog sportskog nadmetanja. Normu za Peking do sada je ispunilo troje sportista (Hamza Alić
i Lucia Kimani, atletika, te Amel Mekić, judo), a u Olimpijskom komitetu BiH se nadaju da će u narednom periodu to isto uspjeti barem još njih petero, te da će na Igrama našu zemlju predstavljati osam do deset sportista.

 

Brojka nije srazmjerna talentu

- Možda ta brojka nije srazmjerna talentu kojeg sportaši u našoj zemlji posjeduju, ali je trenutno realnost. Mi moramo biti svjesni da je naš sport još uvijek u začetku, i da ga moramo graditi iz temelja, kazao je na početku razgovora za SportSport.ba Marijan Kvesić, aktuelni predsjednik OKBiH.

On smatra da je u ovom trenutku za Bosnu i Hercegovinu najbitnije da konačno dobija Zakon o sportu.

- Da se razumijemo, Zakon sam po sebi, kao uostalom niti jedan drugi, neće ništa riješiti. Ali, on je u ovom trenutku pravi gabarit, temelj na osnovu kojeg ćemo mi u budućnosti razvijati sport. Zakonom mi dobivamo krovnu sportsku organizaciju na nivou države, koja će razvijati sport od njegovog korijena. Moramo unaprijediti prije svega školski, sveučilišni i amaterski sport, iz kojeg ćemo crpiti vrhunske talente i razvijati ih u profesionalne sportaše, objašnjava Kvesić.

 

Strategija razvoja sporta izuzetno bitna

Prvi čovjek bosanskohercegovačkog sporta je optimističan. Tvrdi kako je uvjeren da ova zemlja još uvijek može iznjedriti neke od najvećih sportista na svijetu, ali se moramo pomiriti sa činjenicom da je rat usporio razvoj i da valja krenuti ispočetka.

- Sa donošenjem Zakona o sportu konačno se pravi prvi korak u stvaranju bolje sportske budućnosti. Naredni potezi su izuzetno bitni. Naime, sada moramo da donesemo Strategiju razvoja bh. sporta, te formiramo Agenciju za sport na državnoj razini. Što to znači? Strategija mora da kreira obrasce, načine, na koji će se razvijati klubovi, domaća takmičenja, sportska infrastruktura, jer sve je to povezano. Bez kvalitete u domaćim takmičenjima, nema dobrog reprezentivnog sporta. Od predškolskog uzrasta stvaramo vrhunskog sportaša, to je jedini način, kaže Kvesić, dodavši kako već sada treba praviti planove za narednih desetak godina.

 

- Mi moramo gledati u budućnost, na način da vrhunskim talentima stvorimo najbolje moguće uvjete za rad. Međunarodni olimpijski komitet krenuo je s organiziranjem Olimpijade mladih, i mislim da se za sada trebamo bazirati na to. Da na zimske i ljetne igre šaljemo što više mladih sportaša, koji će tu stvarati iskustvo i rezultat. Ako sve to uspijemo, ako implementiramo Zakon, stvorimo pravu Strategiju i držimo se planova, vjerujem kako ćemo već u Londonu na OI 2012. imati preko 50 sportaša, i to od kojih ćemo očekivati vrhunske rezultate, zaključuje Marijan Kvesić, predsjednik OKBiH.

 

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.