Miting Dijamantske lige
Perković najbolja u Oslu, Barshm postavio rekord takmičenja
Katarski atletičar Mutaz Essa Barshim pobijedio je u skoku u vis na mitingu Dijamantske lige u Oslu preskočivši letvicu na visini 2,38 m, što je bio rekord takmičenja i jedini najbolji rezultat sezone u svijetu.
Barshim, koji ima srebrenu osvajač srebrene medalje u skoku u vis na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, je za centimetar popravio 28 godina star rekord mitinga, koji je bio u vlasništvu svjetskog rekordera Kubanca Javiera Sotomayora.
Najbolja hrvatska atletičarka Sandra Perković (bacanje diska) ostvarila je drugu pobjedu ove sezone u Dijamantskoj ligi. Nakon što je bila najbolja u Šanghaju, dvostruka olimpijska pobjednica, u Oslu je slavila sa rezultatom 66,79 m. To je bila njena četvrta pobjeda na ovom takmičenju.
Zanimljivo je bilo i takmičenje skakačica u dalj u kojemu je slavila Amerikanka Tianna Bartoletta sa 6.79m, četiri centimetra manje skočila je druga Ruskinja Darja Klišina.
Južnoafrikanka Caster Semenya nastavila je dominirati na 800 metara, u Oslu je bila najbrža sa 1:57.59, u odnosu na drugoplasiranu Francine Niyonsabe iz Burundija imala je 59 stotinki prednosti.
Veliko iznenađenje u utrci na 1500 metara priredio je Britanac Jake Wightman koji je pobijedio s osobnim rekordom od 3:34.17, 13 stotinki za njim ciljem je prošao Kenijac Elijah Manangoi.
Rezultati mitinga Dijamantske lige u Oslu:
atletičari:
100 m:
1. Andre De Grasse (Kan) 10,01
2. Chijindu Ujah (VBr) 10,02
3. Ben Youssef Meite (OSl) 10,03
400 m:
1. Baboloki Thebe (Boc) 44,95
2. Matthew Hudson-Smith (VBr) 45,16
3. Pavel Maslak (Češ) 45,52
1500 m:
1. Jake Wightman (VBr) 3:34,17
2. Elijah Manangoi (Ken) 3:34,30
3. Marcin Lewandowski (Polj) 3:34,65
400 m prepone:
1. Karsten Warholm (Nor) 48,25
2. Yasmani Copello (Tur) 48,44
3. Thomas Barr (Irs) 48,95
vis:
1. Mutaz Essa Barshim (Kat) 2,38 (najbolji rezultat sezone)
2. Bogdan Bondarenko (Ukr) 2,29
3. Pavel Seliverstau (Blr) 2,25
disk:
1. Daniel Stahl (Šve) 68,06
2. Fedrick Dacres (Jam) 67,10
3. Philip Milanov (Bel) 66,39
atletičarke:
200 m:
1. Murielle Ahoure (OSl) 22,74
2. Simone Facey (Jam) 22,77
3. Gina Luckenkemper (Njem) 23,04
800 m:
1. Caster Semenya (JAR) 1:57,59
2. Francine Niyonsaba (Bur) 1:58,18
3. Margaret Wambui (Ken) 1:59,17
100 m prepone:
1. Pamela Dutjiewicz (Njem) 12,73
2. Kristi Castlin (SAD) 12,75
3. Isabelle Pedersen (Nor) 12,75
3000 m prepone:
1. Norah Jeruto (Ken) 9:17,27
2. Sofia Assefa (Eti) 9:17,34
3. Fabienne Schlumpf (Švi) 9:21,65
motka:
1. Yarisley Silva (Kub) 4,81
2. Anželika Sidorova (Rus) 4,75
3. Lisa Ryzih (Njem) 4,65
dalj:
1. Tianna Bartoletta (SAD) 6,79
2. Darja Klišina (Rus) 6,75
3. Claudia Rath (Njem) 6,63
disk:
1. Sandra Perković (Hrv) 66,79
2. Yaimi Perez (Kub) 66,24
3. Denia Caballero (Kub) 63,29
Promo
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.