U Kinu najviše medalja, Sun Yang propustio finale

Amerika i Australija ostale iza Kine

Posljednjeg dana plivačkih takmičenja u Kazanju gledali smo osam finala. Krenulo je sa Francuzom Camilleom Lacourtom koji je odbranio naslov svjetskog prvaka na 50 leđno, plivajući u finalu 24.23 sekunde.

To mu je druga medalja u Kazanju, predhodno je bio srebrni na 100m leđno. Amerikanac Matthew Grevers je zaostao 38 stotinki, Australac Benjamin Treffers 46.

Na 50m prsno veliko iznenađenje priredila je Šveđanka Jennie Johansson, koja je osvojila zlato s rezultatom 30.05 sekundi, dok je svjetska rekorderka Litvanka Ruta Meilutyte ostala bez medalje, završivši na četvrtom mjestom Jamajćanka Alia Atkinson je bronci na 100 prsno, dodala posljednjeg dana srebro na upola kraćoj dionici (+0.06), dok se ovaj put braniteljica naslova Yulia Efimova zadovoljila broncom (+0.08).

Za razliku od Efimove danas, Japanac Daiya Seto obranio je naslov iz Barcelone u disciplini 400 mješovito. Seto je ponovo zlatni u vremenu 4:08.50. Iza njega je Mađar David Verraszto osvojio svoju prvu medalju na svjetskim prvenstvima, dokopavši se srebra (4:09.90). Bronca je pripala Amerikancu Chaseu Kaliszu (4:10.05).

Kod plivačica na 50 slobodno prvakinja je Australka Bronte Campbell kojoj je ovo treće zlato (24.12).
Predhodno je pobjedila na 100 slobodno i u štafeti 4x100 slobodno.Holanđanka Ranomi Kromowidjojo je druga sa 24.22, Šveđanka Sarah Sjoestroem treća. (24.31). Sjoestroem je definitivno obilježila ovo prvenstvo sa sa pet medalja. Osvojila zlato na 100m i 50m leptir, srebro na 100m slobodno, broncu na 50m slobodno i srebro u štafeti 4x100m mješovito.

Italijan Gregorio Paltrinieri, koji je bio srebrni na 800m slobodno s europskim rekordom, osvojio je zlato na 1500m slobodno, i ponovno je srušio evropski rekord plivajući 14:39.67. Amerikanac Connor Jaeger (14:41.20) bio je srebrni, a Kanađanin Ryan Cochrane (14:51.08) brončani.

Međutim, posebna priča u ovom finalu je Kinez Sun Yang, svjetski rekorder koji se jednostavno nije pojavio na startu. Službeno objašnjenje je da je odustao zbog bolova u prsima. Kinez je prošle godine zbog dopinga bio suspendovan na tri mjeseca i to zbog uzimanja "trimetazidina", koji se koristi u liječenju angine pectoris, ali se nalazi na listi zabranjenih stimulansa. Sun Yang je u Kazanju želio biti najbolji 200, 400, 800 i 1500m slobodno, čime bi postao prvi plivač u istoriji kojemu je to uspjelo. Oavko iz Rusije odlazi sa zlatnim medaljama na 400m i 800m slobodno i srebrom na 200m slobodno.

Mađarica Katinka Hosszu potvrdila je status najbolje plivačice mješovitim stilom, nakon zlata na 200m mješovito, bila je najbolja i na 400m mješovito s vremenom 4:30.39 minute. Ima još i broncu na 200m leđno.Hosszu je u finalu pobjedila Amerikanku Maya DiRado (4:31.71) i Kanađanku Emily Overholt (4:32.52).

Kako priliči velikim plivačkim takmičenjima, na kraju smo imali utrke štafeta i to 4x100 mješovito u obe konkurencije. U muškoj konkurenciji slavili su Amerikanci (3:29.93), drugi su bili Australci (3:30.08), a treće mjesto pripalo je Francuzima (3:30.50). Kod žena najbolja je bila kineska štafeta (3:54.41), a slijede Šveđanke (3:55.24 - europski rekord) i Australke (3:55.56).

Na kraju je Kina sa 35 medalja najuspješnija nacija na ovom SP. Ukupno su plivači i plivačice iz ove zemlje osvojile 15 zlatnih, te po deset srebrnih i deset brončanih medalja. SAD je na drugom mjestu sa 33 (13+14+6), Rusija treća 17 (9+4+4)