Amer otvara za prekid neugodne serije
Sa posljednjeg predstavljanja selekcija

Na otvaranju imamo 0:6

Ni ovaj put nismo nismo iznevjerili tradiciju. Treću godinu zaredom igramo u II grupi EA zone, treći put otvaramo u gostima. Krenulo je od Makedonije, nastavilo se prošle godine u Maroku, evo nas sada u Ankari.
Ukupno gledajući, odigrali smo šest mečeva u II grupi, samo smo jednom bili domaćini prošle godine u drugom kolu Estoniji. Ismar Gorčić je dva puta igrao na otvaranju, Aldin Šetkić također, Amer Delić je prvi singl igrao protiv Gila u Portugalu, izgubio je peti set 9-7, prošle godine je naletio na El Amranija u Maroku, nije uhvatio niti set. Nadamo se da će u Ankari biti treća sreća, morali bi.

Amerov protivnik je Baris Erguden, trenutačno 1502. igrač svijeta. U Davis Cupu Eguden ima omjer 2-4 (singl), 4-3 (parovi). Za većinu totalna nepoznanica. Amerova forma još uvijek nije onakva kakva bi mogla biti, ali problema protiv Ergudena ne bi trebalo biti.

Amer je u Ankaru stigao iz Honolulua gdje je prošao dva kola, predhodno je probao kvalifikacije Brisbanea, Sydneya, propustivši dobru priliku da se plasira u prvo kolo Australian Opena. U šest nastupa niti jednom nismo dobili prvi singl, Amer ima idealnu priliku da prekine
taj neugodni niz.

U drugom meču igraju Marsel Ilhan i Tomislav Brkić. Ljubušak Tomo nije krenuo stopama Čilića, Dodiga, strpljivo je čekao svokju priliku i ona je stigla. Damir Džumhur ima problema sa povreda, a selektor Vranić je za razliku od svih predhodnih mečeva ovaj put odlučio gurnuti u vatru jednog mlađeg. Nekada u Davis Cupa upravo takve stvari prelome meč. Brkić je u ovoj godini osvojio jedan Futures, igrao je jedno polufinale, prošlu godinu je zaključio u Turskoj gdje je odradio četiri Futuresa.

Upravo je na Futuresima lani igrao vrlo dobro i danas uživa u svom najboljem rankingu karijere (411). Naravno da je Ilhan veliki favorit, trenutačno je 108.igrač svijeta. U Davis Cup je na 19-7, u singlu ima omjer 16-4 i to dovoljno govori.

Na tvrdoj podlozi još nije izgubio meč, 2010. je izgubio svoj posljednji meč, James Ward je bio bolji u četiri seta. Ilhan je rođen u Samarkandu u uZbekistanu, a na Touru je bio najbolji na početku prošle godine. Tada je zauzimao 87.mjesto na ATP rang listi. Lani je igrao drugo kolo Miamija, Roland Garrosa, US.Opena. Iskusan je mada nije odavno igrao na tri dobivena seta, dok je Brkiću prvi put. Ne može u ovom meču ništa izgubiti, a pobjedom bi dobio puno, možemo slobodno reći da bi prelomio ovaj meč.

Do sada smo igrali četiri puta protiv Turske, omjer je 1:3. Jedinu pobjedu smo upisali 2002.godine, pobjedu u singlu su slavili Igori, Račić i Ibrišimegović. Igrali smo u Antalyi. vrijeme je da izjednačima na 2:2 u ukupnom omjeru.