Najbolji bh. teniseri Damir Džumhur i Mirza Bašić večeras igraju svoje mečeve prvog kola Australian Opena.

DŽUMHUR - EDMUND 2:2 1:6 7:6 4:6 6:3 2:1
BAŠIĆ - HAASE 3:0 7:6 6:4

6:4

-:- -:-

4:19 - Brejk Damira! Vodi 2:1, ali ima problema sada na svoj servis-gem.

4:07 - U odlučujućem setu 1:1, Damir prijeti brejkom, Edmund gubi 40:15 na svoj servis.

4:01 - Damir se vratio, 2:2 je u setovima.

3:52 - Naš najbolji teniser je na gem od 2:2 u setovima.

3:46 - Damir vodi 4:1, sve je bliže da izjednači i da meč odvede u peti set.

3:39 - Džumhur vodi 2:1 u četvrtom setu, nejgov protivnik djeluje povrijeđeno trenutno.

3:30 - Čestitamo Mirzi Bašiću na velikoj pobjedi, a sada bodrimo Damira, koji je ipak izgubio treći set, ali ima 1:0 u četvrtom i priliku za brejk.

3:18 - Bašić vodi 5:3, na gem je od POBJEDE!

3:13 - Bašić vodi 4:2, na samom je pragu velike pobjede!

3:06 - Mirza je ponovo napravio brejk! Vodi 3:2 u trećem setu i servira.

3:05 - Damir je smanjio na 3:2. Treba mu brejk...

3:03 - Haase uzvraća brejkom u trećem setu, izjednačio je na 2:2.

3:02 - Damir nije iskoristo nijednu od dvije brejk-lopte u četvrtom gemu, pa Edmundu ostaje brejk prednosti.

2:59 - Stvari se večeras lako odvijaju za Bašića. Haase je iznerviran, Mirza pogađa sve živo i evo novog brejka, korak je bliže drugom kolu Australian Opena i nedvojbeno bi to bio, a i bit će nadamo se, veliki uspjeh za našeg tenisera.

2:56 - Džumhur vodio 40:0 u trećem gemu, ali je onda uslijedio veliki preokret Edmunda, koji stiže do brejka.

2:55 - Haase je bez problem stigao do prvog gema u trećem setu protiv Bašića, ali je i naš teniser lako osvojio svoj servis-gem.

2:50 - Imao je Haase nekoliko brejk-lopti, ali se Mirza svaki put uspijevao spasiti i na kraju doći do osvajanja drugog seta!

2:49 - Veliku borbu su u 10. gemu drugog seta vode Bašić i Haase.

2:47 - Damir osvaja servis-gem na početku trećeg seta i vodi 1:0.

2:40 - Damir dobio drugi set, sada je 1:1! Bašič vodi 5:4 u drugom setu i servira za 2:0.

2:31 - Edmund i Džumhur igraju tie-break u drugom setu.

2:31 - Dobro je, Bašić osvaja gem i drži prednost brejka, vodi 4:2 u drugom setu.

2:29 - Bašić je umalo dozvolio Haaseu brejk. Vodio je Holanđanin 40:15, no Mirza se vratio. Šesti gem u drugom setu još traje.

2:23 - Potvrđen brejk, Mirza ima 3:1 u drugom setu. Kakva partija!

2:22 - Neizvjesno u drugom setu na meču Džumhur - Edmund. Sada je 5:5.

2:20 - Brejk Bašića za 2:1!

2:19 - Džumhur nervozan, mada puno bolje igra u drugom setu, ali gubi 5:4.

2:16 - Damir ponovo nije uspio da potvrdi brejk, pa je Edmund izjednačio na 4:4 u drugom setu.

2:15 - Haase siguran na početku drugog seta, Mirza također, 1:1.

2:09 - Damir je izjednačio na 3:3, a onda je iskoristio jednu od dvije brejk lopte i stigao do novog brejka.

2:08 - Bašić osvojio svoj prvi set na Grand slamu! Pripao mu je tie-break protiv Haasea, 64. igrača svijeta. Kakva igra našeg Mirze.

2:04 - Bašić i Haase igraju tie-break, Džumhur sada gubi 3:2 u drugom setu, sve za njega večeras ide u pogrešnom pravcu.

1:58 - Imao je Haase 40:0, činilo se da ćemo vidjeti prvi brejk na meču, a onda pet vezanih poena čudesnog Mirze za preokret i za osvajanje još jednog servis-gema.

1:54 - Ne popušta ni Holanđanin, 5:5 je sada u meču između njega i Bašića, dok je Damir došao do 2:0.

1:52 - Bašić vodi, imao je težak gem, ali ne popušta. Uh, da je brejk napraviti... Damir se muči u drugom gemu, očekujem potvrdu brejka.

1:50 - Brejk Damira na početku drugog seta.

1:47 - Haase izjednačio na 4:4.

1:42 - Dobra partija Bašića, vodi 4:3. Idemo po brejk!

1:40 - Očajno izdanje Džumhura, Edmund je dobio prvi set s lakoćom (6:1).

1:36 - Edmund na korak od prvog seta, Bašić se izvukao iz teške situacije i opet vodi (3:2).

1:32 - Novi brejk Edmunda, Džumhur zaista loše igra za sada. Britanac ima 4:1.

1:30 - Bašić je vodio 40:30, iamo je opet dobru šansu za brejk, no Haase je izjednačio na 2:2. Dobar meč igraju njih dvojica.

1:29 - Džumhur i dalje ne uspijeva da uzvrati Britancu i vrati brejk, pa Edmund vodi 3:1.

1:24 - Bašić je ponovo siguran na svom servisu i vodi 2:1, mada mu je Haase zadao dosta problema u ovom, trećem gemu.

1:23 - Džumhuru pripada treći gem, smanjuje na 2:1. No, Edmund je i dalje u prednosti, pošto sada ima prednost brejka.

1:21 - Damir loše počeo meč, gubi 2:0.

1:20 - Bašić je imao 30:0 na servis Haasea, no Holanđanin dolazi do preokreta i izjednačenja u prvom setu (1:1).

1:17 - Edmund nakon velike borbe u prvom gemu pravi brejk Džumhuru.

1:15 - Bašić siguran na svom servisu, vodi 1:0.

1:11 - Mirza i Damir otvorit će mečeve servisom.

1:08 - Naši teniseri su na zagrijavanju.

Džumhurov rival će biti Britanac Kyle Edmund (88. igrač svijeta), dok će teži zadatak imati debitant na Grand slam turniru, Bašić, kojeg očekuje duel s Holanđaninom Robinom Haaseom, 64. igračem svijeta.

Damir se našao u glavnom žrijebu, dok je Mirza morao kroz kvalifiakcije, gdje je redom pobjeđivao Francuza Bourguea, Rumuna Čopila i Indijca Mynenija.

Za razliku od Bašića, kojem je ovo prvi veći ispit u karijeri, Damir je ranije igrao protiv velikih tenisera kao što su Federer, Berdych, Čilić, Bagdhatis, Ferrer... i sigurno da ima dosta iskustva, što mu može pomoći u ovakvim mečevima.