Veliko finale Nadal protiv Federera
Đoković predaje Nadalu

M. Maksimović

Roger Federer i Rafael Nadal iza sebe imaju 14 međusobni duela. Od 14 mečeva, deset puta su se sastali u finali ATP i GS turnira...

Posljednji put su igrali u finalu Wimbledona, Federer je slavio u pet setova, Nadal vodi u  međusobnim duelima 8-6, dva puta je savladao Federera u finalu Monte Carsla. Prošle godine u dva seta, 6-4, 6-4, prije toga 2006. godine u četiri seta 6-2 6-7(2) 6-3 7-6(5). Danas nas čeka novo finale, novi duela prvog i drugo igrača svijetu. U subotu su obojica lakše od očekivanog savladali svoje protivnike.

Nadal je u prvom polufinalu pobjedio Nikolaya Davydenka, 6-3, 6-2. Izgleda rezultatski ubjedljivo, ali malo je nedostajalo da se situacija zakomplikuje. Davydenko je već u trećem gemu prvog seta izgubio svoj servis, drugi put u devetom gemu. U drugom setu opet je prvi break napravio Nadal, i to u četvrtom gemu ali je Davydenko uzvratio. Rus je opet izgubio svoj servis, kod 4-2 je na servis Nadal propustio čak tri prilike za break, i to je bio kraj.Dva gema kasnije Nadal je slavio pobjedu 6-3, 6-3, trenutačno je Rafael na 2o uzastopnih pobjeda u Monte Carlu.

Roger Federer je u drugom polufinalu prošao Novaka Đokovića, tačnije Nole je predao meč kod 3-6, 2-3. U prvom setu je jedan break bio dovoljan Federeru, break u osmom gemu. Nakon prvog seta Đoković je zatražio pomoć dežurnog doktora, ali je nastavio meč. Meč je nastavljen, ali nakon
samo pet gemova, Đoković je predao u trenutku kada je ponovo izgubio svoj servis.