Anders Bardal osvojio Svjetski kup

Tek treći Norvežanin u istoriji

M. Maksimović

Norvežanin Anders Bardal novi je pobjednik Svjetskog kupa u skijaškim skokovima. Za naslov je Bardalu bilo dovoljno da se plasira u drugu seriju nedeljnog, posljednjeg ovosezonskog takmičenja.

Bardal je u prvoj seriji s letom od 177 metara osvojio 24. mjesto, a na kraju druga serija nije ni održana zbog jakog vjetra.

Bardal je na kraju u ukupnom poretku slavio s 1.325 bodova, 58 više od Schlierenzauera, a treće mjesto osvojio je Austrijanac Andreas Kofler s 1.203 boda. Od nedelje je Bardal tek treći Norvežanin u 33-godišnjoj istoriji Svjetskog kupa koji je osvojio Veliki kristalni globus. Prvi kojem je to uspjelo bio je Vegard Opaas (1987.), a drugi Espen Bredesen (1994.).

Na posljednjem natjecanju slavio je Austrijanac Martin Koch s letom od 222,5 metra, odnosno 242,5 bodova. Drugo mjesto s 16,9 bodova manje (212 m) osvojio je Švicarac Simon Ammann, a treći je s 223,8 bodova (204 m) osvojio domaći letač Robert Kranjec, koji je ostvario ukupnu pobjedu u skijaškim letovima.