Jedno mjesto slobodno
Žestokih duela nikad malo

M. Maksimović

Sedam reprezentacija je izborilo plasman u četvrtfinale SP-a . To su iz grupe E, Rusija, Švicarska, Švedska i Češka, te iz F grupe, Kanada, Finska i SAD dok je jedno mjesto otvoreno...

U derbiju grupe E, Švedska je savladala Češku 5:3. Nakon prve trećine nije bilo golova, a onda se u nastavku utakmice otvorilo. Anton Stralman i Marcus Nilson su postigli golove za vodstvo Švedske, 1:0 odnosno 2:1, ali su se Česi dva puta vratili. Prvi put zahvaljujući Patriku Eliasu, a drugi put je strijelac bio Ales Kotalik.

U trećoj trećini Mattias Weinhandl je strijelac za novo, treće vodstvo Švedske, ali se Češka i ovaj put vraća. Tomas Fleiscmann je bio strijelac deset minuta prije kraja. Na kraju je pitanje pobjednika riješeno u posljednjih pet minuta. Patrik Hornqvist je postigao gol u 56. minuti za 4:3, a pobjedu Švedskoj donosi Robert Nilson 26 sekundi prije kraja utakmice koji pogađa praznu mrežu Čeha.

U drugom susretu ove grupe sinoć, Švicarska je sredila Dansku 7:2.Čak sedam različitih igrača upisalo u listu strijelaca za ovu ubjedljivu pobjedu Švicarske.

Drugi derbi smo imali u grupi F, igrali su Finska i SAD. Amerikanci su nakon 40 minuta utakmice imali velikih 2:0, zahvaljujući Tomu Gilbertu i Philu Kesselu. Finci u posljednjih 20 minuta kreiraju veliki preokret. Ville Koistinen je nagovjestio preokret koji kreiraju Teemu Selanne i golom odluke Sakuov mlađi brat Mikko Koivu 4:50 prije kraja utakmice.

Utakmicu odluke su igrali Norveška i Latvija, a nakon pobjede Latvije 4:1, situacija u grupi F je i dalje otvorena što se tiče mjesta koje vodi u četvrtfinale. Cipulis, Vasiljevs, Redlihs, Darzins su zabili po gol.  Norveškoj je sada za plasman u četvrtfinale potrebna pobjeda u susretu protiv SAD-a. U slučaju poraza, trebat će im pomoć Nijemaca, koji bi u tom slučaju trebali pobijediti Latviju u regularnom dijelu utakmice.