Njemačka iznenadila Slovačku
Važana pobjeda Njemačke

M. Maksimović

Nakon četiri dana stigla su prva iznenađenja na SP u hokeju na ledu. U grupi C Njemačka je pobjedila Slovačku 4:2...

Nijemci su otvorili utakmicu sa 2:0 golovima iskusnog Marca Sturma i Stefana Ustorfa. Slovaci su nakon drugog primljenog gola stalno napadali, golman Njemačke Robert Muller je branio odlično.

Nakon što je Ivan Ciernik sredinom druge trećine smanjio na 2:1izgledalo je da Slovačka može dobiti ovu utakmicu, ali tada na scenu stupa Michael Hackert  koji postiže dva gola. Prvi u 39. minuti, drugi u 49. i tada je bilo jasno da Slovačka gubi ovu utakmicu. Do kraja utakmice Robert MUller je sakupio 38 odbrana, dok je na drugoj strani Jan Lašak imao 31 odbranu. Zanimljivo Slovaci su na ovoj utakmici nastupili u bijelim dresovima bez prezimena na leđima, što baš nije čest slučaj u hokeju na ledu.

Finska je upisala drugu pobjedu, teško protiv Norveške tek nakon produžetaka. Devet sekundi prije kraja prve trećine Anders Bastiansen je postigao gol za 2:2. U nastavku utakmice nije bilo golova,pa je utakmica otišla u produžetak.  Nakon minute i 27 sekundi igre gol za pobjedu Finske je postigao Tuomo Ruttu. Na golu reprezentacije Norvške Paul Grotnes je imao 30 odbrana.

U grupi A, Švedska je uništila Bjelorusiju 9:1, dok je Švicarska savladala Bjelorusiju tijesno 2:1.
Švicarsku je u vodstvo doveo Julien Sprunger, pogotkom u 14. minuti utakmice. Sredinom druge trećine izjednačio je Konstantin Koltsov, a novo vodstvo Švicarcima donio je ponovno Sprunger pet minuta prije ulaska u posljednju trećinu.  Nakon toga se razbranio Martin Gerber koji je do kraja imao 22 odbrane.