Norveška namučila i Kanadu
Detalj sa utakmice SAD- Njemačka

M. Maksimović

Bez dana predaha hokejaši su krenuli sa drugom fazom takmičenja na SP u Kanadi. Pobjede u nastavku takmičenja u grupi E su ostvarili ŠVedska i Češka odnosno Kanada i SAD u grupi F...

U grupi E Švedska i Češka su upisali važne pobjede. Švedska je razmontirala Dansku 8:1.
Za reprezentaciju Švedske je važan podatak da je prvu utakmicu na ovom prvenstvu odigrao
golman New York Rangersa Henrik Lundqvist.

Česi su se mučili protiv Švicarske, nakon prve trečine, su vodili 1:0. Utakmica je
prelomljena u drugoj dionici, Kaberle, Elias i Fleischmann su bili strijelci za nedostižnih 4:0.
Za konačnih 5:0 se pobrinuo Jiri Novotny pred kraj utakmice. ŠVicarci su uputili samo 12 udaraca prema golu golmana Milana Hnilcke.

Daleko zanimljivije je bilo u duelima u grupi F. Norveška nastavlja sa iznenađujuće dobrim
igrama na ovom prvenstvu,malo je nedostajalo da iskreiraju novi iznenađenje. Kanada je povela golom  Mike Greena nakon devet i pol minuta  igre u prvom periodu. U 34. minuti Mads Hansen je postigao gol za 1:1, a ovaj rezultat je na semaforu stajao sve do četiri minute prije kraja. Tada Rick Nash postiže gol za pobjedu Kanade 2:1. Na golu Norveške Pal Grotnes je imao velikih 50 odbrana, dok je na golu Kanade Pascal LeClaire  imao tek 15 odbrana.

Amerikanci su protiv Njemačke vodili 3:0, ali je nakon golova Floriana Buscha u 31. minuti i Michaela Bakosa u 45. utakmica opet bila na početku, bilo je 4:4. Ipak u finišu utakmice Zach Parise i Dustin Brown postižu po gol za pobjedu SAD-a