Rusi na penale  pobjedili Bjelorusiju
Mikhail Biryukov spasio Ruse

Rusi na penale pobjedili Bjelorusiju

M. Maksimović

Na SP u hokeju na ledu odigrane su dvije utakmice druge faze takmičenja, te su odigrana dva susreta i u borbi za opstanak...

U grupi E, Rusi su se itekako namučili protiv Bjelorusije, na kraju su slavili nakon penala 4:3. U prvoj dionici sjajna igra Bjelorusije, Andrei Mikhalev i Dmitri Dudik su postigli golove za velikih 2:0. U nastavku utakmice preokret Rusije. Maxim Afinogenov je postigao prvi gol, nakon čega na scenu stupa fenomenalni Alexander Ovechkin koji postiže dva gola za vodstvo Rusije 3:2 u 54. minuti.

Bjelorusija se ne predaje, 3:48 prije kraja Aleksej Ugarov pogađa za 3:3. U dodatnih pet minuta produžetka nije bilo golova, pa su se po prvi put na ovom prvenstvu pucali penali. Sergei Mozyakin i Alexei Morozov su zabili za Rusiju, dok je jedini strijelac za Bjelorusiju bio Dmitry Maleshenko. Što se tiče golmana u ovoj utakmici, golman Bjelorusije Vitaly Koval je imao 52 odbrane, golman Rusije Mikhail Biryukov 20.

Problema je imala u grupi F Finska koja je tijesno slavila protiv Latvije 2:1. Gol odluke je postigao Niko Kapanen devet minuta prije kraja utakmice. Niklas Backstrom je imao 26 odbrana, Edgars Masalskis čak 62. U nastavku prvenstva Finska će biti jača za Saku Koivua koji je sinoć odigrao prvu utakmicu na ovom prvenstvu.

Što se tiče borbe za opstanak Slovačka je nadigrala Sloveniju 5:1, Francuska je savladala Italiju 3:2.