Švedska se provukla
Slovaci sigurni na startu

M. Maksimović

Na SP hokejaša odigrane su utakmice prvog kola u grupama A i C. Švedska je imala velikih problema sa Bjelorusijom, ali je na kraju nekako izvukla pobjedu.

Nakon minute i 18 sekundi igre u trećoj trećini Dmity Maleshenko je zabio za vodstvo Bjelorusije 5:4. Srećom po Švedsku, Patrik Hornqvist je vrlo brzo izjednačio na 4:4, a Rickard Wallin je zabio za 5:4, 9:28 prije kraja utakmice. Na golu reprezentacije Bjelorusije, Vitali Koval je imao 50 odbrana, golman Švedske Mikael Tellqvist je imao zantno manje posla, sakupio je 19 odbrana.

Važnu pobjedu u ovoj grupi je ostvarila i Švicarska koja je lako savladala Francusku 4:1. Nakon prvi 20 minuta Švicarka je vodila 2:0 golovima Romana Wicka i Juliena Sprungera. Pitanje pobjednika je bilo riješeno nakon tri minute igre u nastavku, Patrik Bartschi je povisio na 3:0. Sekundu prije kraja druge trećine, Julien Desrosiers je smanjio na 3:1. Konačan rezultat je postavio Raffale Sannitz nakon samo tridesetak sekundi igre u trećoj trećini. U ovom susretu smo imali duel NHL golmana, na golu Švicarske, Martin Gerber (Ottawa) je imao 25 odbrana, a golman Francuske Cristobal Huet (Washington) je sakupio 44 odbrane.

U grupi C Finska je savladala Njemačku 5:1. Dugo su Nijemci ''držali nulu'', ali su se Finci na vrijeme probudili. Mikko Koivu je načeo mrežu Dmitrija Patzolda nakon čega se otvorilo. Olli Jokinen je strijelac za 2:0, nakon čega Florian Busch smanjuje na 2:1. U posljednjih 20 minuta po gol postižu Mikka Koivu, Hanes Hyvonen i Teemu Selanne postižu po gol za ubjedljivih 5:1.

Istim rezultatom je završila utakmica između Slovačke i Norveške. Slovaci su krenuli golom Tibora Meliharecka, kojem se kasnije priključuju Robert Petrovicky i Juraj Kolnik. Nakon gola Mathisa Olimba, Marcel Hossa i Peter Podradski su odgovaraju za tih 5:1