Tri gola Heatleya, sedmica Rusa
Ovechkin sa saigračima proslavlja gol

M. Maksimović

Na SP u hokeju na na ledu odigrane su prve četiri utakmice, odnosno utakmice prvog kola u grupama B i D. Favoriti su opravdali očekivanja, ostvarili su sigurne pobjede...

U grupi B, domaćini Kanađani i njihove prve komšije Amerikanci su krenuli sigurnim pobjedama.

Kanada je u Metro Centru u Halifaxu pobjedila Sloveniju 5:1. Slovenci su se dobro držali, njihov golman Robert Kristian je imao nevjerovatnih 60 odbrana. U prvoj trećini Den Hamhuis je bio strijelac za 1:0, a već u 40. sekundi druge trećine, Dany Heatley je strijelac za 2:0. Do kraja druge trećine vidjeli smo tri gola. Prvo je Martin St.Louis u 31. minuti zabio za 3:0, a tri minute kasnije, jedini NHL igrač u taboru Slovenije, Anže Kopitar postiže gol za 3:1. Raspoloženi Dany Heatley je zabio još jednom, četiri minute prije kraja druge dionice. Svoju sjajnu večer igrač Ottawa Senatorsa je zaokružio trećim golom u 51. minuti.

Tim Thomas golman Boston Bruinsa je imao 24 odbrane, Amerikanci su savladali Latviju 4:0. U prve dvije trećine Amerikanci su zabili po jedan gol, strijelci su bili Dustin Brown (8.) i Patrick Kane (29.), a posao su završili svojim golovima u trećoj trećini Zacha Parise (48.) i Patrick O'Sullivan (51.). Na golu reprezentacije Latvije Edgars Masalskis je imao 45 odbrana. Amerikanci su u ovom susretu nastupi dresovima sličnim onim iz 1960. godine.

Pobjede u grupi D su upisale Rusija i Češka

Rusi su također igrali u kopiji starih dresova koji su na podsjetili na hokejašku velesilu SSSR. Talijani su odolijevali sve do 23 minute kada su Rusi krenuli. Alexander Semin je bio strijelac u 5. minuti što je ujedno i bio rezultat prve trećine. U nastavku je Ruse krenulo. Alexander Ovechkin, Alexei Morozov, Alexei Tereshchenko, Alexander Semin i Maxim Sushinski su napunili mrežu Thomasa Tragusta. U nastavku je selektor Italije Michel Goulet zamijenio Tragusta Guentherom Hellom, Jeson Cirone je smanjio na 6:1, a konačnih 7:1 postavio je Danis Zaripov u 4:22 prije kraja utakmice.

U istoj grupi Češka je savladala Dansku 5:2. Nakon prve trećine Danska je imala iznenađujućih 2:2. Stefan Lassen je zabio gol nakon 31 sekunde, Česi su uzvratili preko Radima Vrbate (8.) i Aleša Kotalika (14.). Janikk Hansen je sve vratio na početak minutu i 57 sekundi prije kraja prve trećine.
Radim Vrbata i Zbynek Irgl su postigli po gol u drugoj trećini, a konačnih 5:2 postavio je Jan Hejda 9 minuta i 8 sekundi prije kraja utakmice.Iskusni golman Danske Peter Hirsch je imao 42 odbrane.