
Najveći skandali koji su potresali FIFA-u posljednjih godina
Hapšenja nakon udružene akcije policijskih agencija i ostavka Blattera
Turbulentni period za FIFA-u počeo je još u maju 2010. godine, kada je ovo čelno tijelo svjetskog fudbala predstavilo aplikacije Australije, Engleske, Holandije i Belgije, Japana, Južne Koreje, Katara, Rusije, Španije i Portugala, te Sjedinjenih Američkih Država za organizaciju Svjetskih prvenstava 2018. i 2022. godine. Od tada do danas, ne samo da se pod sumnjivim okolnostima izvršio cijeli izbor zemalja domaćina pomenuta dva mundijala, već su se dogodila i prva hapšenja visokih funkcionera FIFA-e zbog korupcije i primanja milionski iznosa na ime mita.
Iako je u svim internim istragama njegovo lice ostalo zaštićeno, a doživotne zabrane propisivane nižim funkcionerima, Sepp Blatter je nedugo nakon pobjede na posljednjim predsjedničkim izborima FIFA-e podnio ostavku shvativši da je istraga otišla predaleko te da će i sam teško zaobići sudbinu brojnih uhapšenih funkcionera svoje organizacije. Odvojeno od istrage američkog FBI-a, Interpola i ostalih agencija, i država Švicarska je najavila posebnu istragu vezanu za imenovanje Rusije i Katara za zemlje koje su izabrane za domaćine Svjetskih prvenstava u fudbalu 2018. i 2022. godine.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.