Velika pobjeda: Rukometni Zmajevi promarširali Latvijom

Na pragu baraža

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom u Latviji (23:21) došla je na prag dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kataru.

Nakon pobjeda nad Portugalom (u gostima), Estonijom (u gostima) i Latvijom u Vitezu, gdje smo imali dosta sreće na kraju, pa su gosti u posljednjoj sekundi pogodili okvir gola, izabranici Dragana Markovića pružili su dobru partiju u gostima kod neugodne Latvije i ostvarili zlata vrijednu pobjedu. Opet smo imali sjajnih 30 prvih i katastrofalnih drugih 30 minuta, kada smo strepili za pobjedu iako smo u jednom trenutku vodili osam golova razlike.

U utakmicu smo krenuli hrabro, a posebno dobro izgledali smo u odbrani. Latvijci su nam prvi gol postigli tek nakon šest minuta igre. Imali smo 2:0 na startu, zatim smo poveli 4:1. Sjajni Kosta Savić je postigao četiri gola na početku utakmice.

Držali smo Latviju na minus tri, a onda golovima Čelice i Vranješa uspijevamo, nakon 18 minuta igre, povesti 11:5. Nažalost, padali smo kako se bližio kraj prvog dijela, pa su domaći rukometaši do odmora smanjili na tri gola (10:13).

Početak drugog dijela kao i početak prvog. Igramo sjajno, Latvija je nemoćna. Istina, Latvijci su prvi pogodili u drugom dijelu i došli na minus dva, a onda naša velika serija. Poslije svega šest minuta nastavka vratili smo se na plus šest (17:11). Na našem golu Nebojša Grahovac je briljirao, a u napadu smo pronalazili rješenje za tvrdu latvijsku odbranu.

Onda je uslijedio pad, Latvijci su nas držali na 18. golova, te se serijom 4:0 primakli na samo dva gola zaostatka (16:18), a uz to smo ostali bez Toromanovića, koji je dobio crveni karton. Prekinuli smo tu seriju Latvije golom Prcea za 19:16. Domaći rukometaši dolaze na gol zaostatka (19:18), ali propuštaju priliku da izjednače na osam minuta do kraja utakmice.

Marković je kod našeg napada u 53. minuti zatražio time-out. U izuzetno važnom napadu Burić je iznudio sedmerac i isključenje jednog latvijskog igrača, a Terzić je pogodio naš jubilarni 20. gol za izlazak iz crne rupe.

U posljednjih pet minuta ušli smo s golom prednosti (20:19) i onda s krila Ovčina postiže svoj četvrti gol u utakmici za 21:19, zatim pogađa prvi put i Karačić za 22:19 i konačno smo mogli odahnuti. Pobjedu je ovjerio Prce četvrtim golom za 23:19. Dva gola smo primili do kraja, ali završilo je u našu korist 23:21. Grahovac je imao 13 odbrana, Ovčina, Savić i Prce postigli su po četiri gola, Vražalić je postigao dva...

U srijedu bi naša reprezentacija, u slučaju pobjede nad Estonijom u Vitezu ili remija, osigurala prvo mjesto na tabeli i baraž.