Gdje je pošlo po zlu?

Od zlata na Evropskom prvenstvu do gašenja omladinskih selekcija · Riječ, dvije...

Muhamed Bogilović

Ako košarkaški dotaknemo dno u narednih deset godina, ne krivite ni igrače, ni trenere, ni bilo koga, krivite sistem, tačnije nepostojanje istog!

Četiri omladinske reprezentacije Bosne i Hercegovine, tačnije ženske i muške kadetske i juniorske selekcije neće igrati ovog ljeta!

Predsjednik Upravnog odbora Košarkaškog saveza Bosne i Hercegovine je potvrdio da je otkazano učešće svih omladinskih selekcija na Evropskim prvenstvima B divizije.

To će vjerovatno donijeti "suspenziju" omladinskih selekcija Bosne i Hercegovine, te će naši dječaci i djevojčice biti izbačeni u diviziju C.

Razlozi? Sportski i finansijski razlozi, barem je tako potvrđeno članovima Upravnog odbora Košarkaškog saveza Bosne i Hercegovine.

Nešto ranije u javnim nastupa predsjednik UOKSBiH, Berbić je istakao da ni prošle godine nije zatvoreno finansijski učešće omladinskih selekcija, a da će za ovu godinu trebati minimalno 400.000 KM.

Novca očito nije bilo ili se isti nije tražio kod pravih ljudi, ko će više znati. Novca da se ne lažemo u Košarkaškom savezu Bosne i Hercegovine uglavnom nikada i nema.

Ako se čudite kako igra seniorska košarkaška selekcija Bosne i Hercegovine danas, trebalo bi da se vratimo u 2014. godinu da bi shvatili kako je sistem iznjedrio momke koji nas danas čine ponosnim.

Te pomenute 2014. godine smo imali sve selekcije od U16, preko U18 i U20 do seniorske selekcije među 16 najboljih u Evropi!

Dobro ste pročitali, 2015. godine U16 selekcija je postala prvak Evrope, ova gore naslovna fotografija je bila čast i ponos svim Bosancima i Hercegovcima.

Selekcija U18 je u četvrtfinalu izbacila Španiju, da bi u polufinalu izgubila od turske u posljednjim minutama Evropskog prvenstva, te su na kraju zauzeli četvrto mjesto na Evropskom prvenstvu U18, a Edin Atić je bio u najboljoj petorci Evropskog prvenstva.

O projektu Lige mladih, o tadašnjoj reprezentaciji, selektorima poput Duška Ivanovića, Duleta Vujoševića i drugih eminentih stručnjaka, tek da ne govorimo i ne spominjemo. Priče su davno kazane, ovo je samo podsjetnik.

Prije deset godina negdje u Sarajevu i drugim krajevima Bosne i Hercegovine stasali su Džanan Musa, Edin Atić, Kenan Kamenjaš, Amar Gegić, Aleksandar Lazić, a stasao je i Jusuf Nurkić u B diviziji, igrajući istu.

Svi oni koji su donijeli dosta radosti selekcijama Bosne i Hercegovine u protekloj deceniji i koji će donositi radost i u narednoj deceniji, ako ih zdravlje posluži.

Na kraju postavlja se logično pitanje šta će današnje selekcije imati i šta mi da očekujemo za deset godina? Ništa, a izgleda da je odgovor isti i jednak - ništa.

Valjda nam je sada nivo košarke jednak sljedećoj rečenici - pomolimo se pa šta dragi Bog da.

Oglasi

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.