Bizarna situacija

Srpski novinar na pressici ismijao Bosance, Novak Đoković nije ostao imun: "A to misliš"

Admin Čaušević

Pomalo bizarna situacija desila se na press konferenciji Novaka Đokovića nakon što je srpski teniser u prvom kolu Roland Garrosa pobijedio Mackenzieja McDonalda. Razlog je stereotip o Bosancima.

Postoji niz stereotipa o narodima sa Balkana. Jedan od njih je i taj da Bosanci imaju izrazito tvrde glave koje mogu podnijeti dosta toga.

Iako u metaforičkom značenju tvrda glava bosanska predstavlja ponos, inat i ljubav prema Bosni i Hercegovini u bukvalnom se ponekad zna koristiti i za ismijavanje.

To je bio i slučaj na press konferenciji nakon što je jedan srpski novinar dobacio Novaku Đokoviću, a najbolji teniser svih vremena nije ostao imun na sve.

Naime, tokom pressice jedan od kamermana je udario glavom u kameru poslije čega mu se Đoković obratio na engleskom jeziku i pitao je li dobro.

Poslije toga je Đoković počeo govoriti na srpskom jeziku kazavši da se radi o nekom iz Istočne Evrope zbog tvrde glave.

"Baš se dobro ovjerio... Ovo je neki naš iz Istočne Evrope sigurno, čim ima ovakvu glavudžu", rekao je Đoković.

Uslijedilo je dobacivanje srpskog novinara koji je rekao da je u pitanju Bosanac, na šta se Đoković počeo smijati.

"Bosanac... A to misliš", rekao je popularni Nole te prasnuo u smijeh.

Mnoge će ova scena nasmijati, dok ima sigurno i onih kojim se ovakav način zbijanja šala na račun jedne nacije baš i neće dopasti.

Inače, Đoković će ponovo na parišku šljaku izaći u četvrtak kad ga čeka meč sa domaćim predstavnikom Corentin Moutet.