Svjetsko prvenstvo za nogometašice

SAD i Japan u finalu

Adnan Beganović

U finalu Svjetskog prvenstva nogometašica koje se održava u Njemačkoj sastat će se SAD i Japan.

Amerikanke su u prvom polufinalu u Mönchengladbachu svladale Francuskinje rezultatom 3:1. Reprezentacija SAD-a povela je preko Cheney (9'), na 1:1 izjednačila je Bompastor (55'), da bi prolazak u finale Amerikankama osigurale Wambach (79') i Morgan (82').

Identičnim rezultatom Japan je u drugom polufinalu u Frankfurtu bio bolji od Švedske. Povele su šveđanke preko Josefine Oqvist (10'). U 19. minuti Nahomi Kawasumi pogađa za 1:1. Potpuni preokret slijedi u drugom poluvremenu kada Homare Sawa (60') dovodi Japan u vodstvo, a svojim drugim golom Kawasumi (64') postavlja konačnih 3:1.

Japanskim nogometašicama ovo je prvi nastup u finalu SP-a, dok će Amerikanke imati priliku doći do svog trećeg naslova u isto toliko nastupa u finalu. Prethodna dva naslova osvojile su 1991. i 1999.

Finale se igra u nedjelju u Frankfurtu, a dan ranije u Sinsheimu utakmica za treće mjesto.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.