Košarkaši Miami Heata proslavili su jučer na gradskim ulicama drugu titulu u povijesti ovog kluba, ali prvu od formiranja " velike trojke", prošle godine.
Dwaynea Wadea, LeBrona Jamesa i Chrisa Bosha, za razliku od Dirka Nowitzkog i Dallas Mavericksa prošle, ove sezone niko nije mogao zaustaviti. Iako su regularni dio sezone završili sa 46 pobjeda i 20 poraza, to im je bilo dovoljno za poziciju broj dva u Istočnoj konferenciji, dok su u Southeast diviziji završili prvi ispred Atlanta Hawksa.
Miami je imao ukupno četvrti skor lige, no "velika trojka" kao da je tempirala formu baš za playoff, gdje su željeli pokazati ono najbolje što imaju ponuditi od svog košarkaškog umijeća.
Prva "žrtva" New York Knicksi
New York Knicksi uprkos raspoloženom Carmelu Anthonyju nisu predstavljali veliki problem za Heat. Melo je igrao praktički sam protiv Miamijevih zvijezda i sve što je uspio je jedna pobjeda u Madison Square Gardenu, no serija je pripala ubjedljivo Miamiju 4:1.
Pacersi dobro namučili Heat
LeBron James je prije početka prvog susrtea polufinala konferencije protiv Indiana Pacersa dobio nagradu za najkorisnijeg igrača sezone, te je odvoe svoj tim do pobjede u tom susretu i vodstva od 1:0 u seriji. Ipak,Indiana u drugom susretu u American Airlines Areni pravi break i dolazi do izjednačenja u seriji, koja se potom preselila u Indianu. Heat je dodatno potresla povreda Chrisa Bosha koji je propustio ostatak serije protiv Indiane.
Indiana je razbila Miami 94:75 u prvoj domaćoj utakmic i činilo se kako će LeBron i ekipa ponovo ostati bez titule jer su Pacersi igrali zaista sjajno. Međutim, James i Wade su proigrali u četvrtom susretu i izjednačili seriju na 2:2, da bi potom na svom parketu Miami upisao dvije pobjede i sa ukupnih 4:2 se plasirao u finale konferencije.
Finale Istoka: Miami protiv dobrih starih Celticsa
Finalna serija Istočne konferencije donijela je duel Heata protiv, kako mnogi nazivaju originalne "velike trojke", Garnett, Pierce, Allen, pojačane sa fantastičnim Rajonom Rondom.
Poveo je Miami sa 2:0 dobivši dvije utakmice na svom parketu, da bi istom mjerom uzvratili Celticsi, a prvi break napravio je Boston u petoj utakmici, te su na svom terenu u šestoj utakmici imali meč loptu. Dobra stvar po Miami je bila povratak u ekipu Chrisa Bosha.
Šesta utakmica u domu Celticsa TD Gardenu trebala je poslužiti za proslavu nove titule konferencije i plasmana u veliko finale za Boston Celticse. No, tako nije želio LeBron James koji je "utrpao" 45 poena i odveo Miami do pobjede i prilike da na svom parketu obezbijede veliko finale.
Pružao je Boston otpor protiv Miamia gotovo trideset minuta u sedmoj utakmici, no onda je na scenu stupio Chris Bosh koji je sa nekoliko bitnih trica, te sjajnom igrom u odbrani, napravio krucijalnu prednost za Heat. Uz ponovo sjajnog Jamesa, i veoma dobrog Wadea Miami je sigurno slavio sa 101:88, te su osvojili titulu prvaka Istoka sa ukupnih 4:3 u seriji.
Veliko finale: Durantula vs. King James
Veliko finale NBA lige donijelo je duel možda i ponajboljih košarkaša današnjice Kevina Duranta i LeBrona Jamesa, duel najboljeg tima lige Oklahoma City Thundera i Miami Heata.
Krenulo je odlično po Thunder. Prvu utakmicu su dobili na svom parketu, iako je Miami vodio većim dijelm susreta, no u ostatku seriji postojao je samo jedan tim, Miami. Već naredni susret u Oklahomi Miami pravi break, da bi potom bez ikakvog otpora Oklahoma položila oružje u American Airlines Areni, te Miami Heat sa ukupnih i ubjedljivih 4:1 dolazi do titule NBA prvaka, a LeBron James i Chris Bosh do toliko željenog prstena.
Na kraju titula MVP-a finalne serije pripala je fantastičnom LeBronu Jamesu, kojeg možete ili voljeti, ili mrziti, ali se mora priznati da je jedan od najboljih igrača svih vremena.
Promo
Đacima OŠ Sveti Sava stigla novčana donacija za obnovu učionice
Za novu školsku godinu: Donacija iz Mozzarta osnovcima u Trnovu
Formula Kladionica
Uložila O, a osvojila 14.000 maraka
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Detalj koji je čini se odlučio sve
Srbi su izgubili protiv Finske zbog onoga što se desilo na poluvremenu meča u Rigi
Stvari se mijenjaju
Slavlje na Kosovu, uspjeli su - Španci im se predali i prvi put ih "priznali"!
Na Marakani milioni, ali...
Turci objavili zaradu Crvene zvezde od prodaje Cherifa Ndiayea - Nije ono čemu su se nadali
Spustio se nekoliko rangova niže