Norvežanin Magnus Carlsen novi je svjetski šahovski prvak. Do naslova je ovaj 23-godišnjak stigao zahvaljujući remiju u 10. partiji dvoboja protiv dosadašnjeg prvaka Indijca Viswanathana Ananda kojim je poveo s nedostižnih 6,5-3,5 dvije partije prije planiranog završetka susreta.Deseta partija završila je podjelom boda poslije maratonske borbe u završnici u 65. potezu.
Carlsen je tako postao 20. svjetski prvak u istoriji šaha. Pobjeda Carlsena apsolutno je zaslužena, a došla je kao posljedica njegove sjajne pripremljenosti i superiorne igre u završnicama. Prije dvoboja s Anandom, zbog rejtinga većeg čak za 92 boda, Carlsen je slovio za velikog favorita, iako je imao hipoteku u izrazito lošoj bilanci međusobnih susreta. Od 29 odigranih partija dobio je samo 3, remizirao ih je 20, a 6 izgubio. Uvjerljivom trijumfom u Chennaiju sa 6,5-3,5 izjednačio je omjer u pobjedama na 6-6.
Promo
Pharma Classic iz Zagreba šampion je petog turnira
Spektakularan 3x3 turnir Mozzartbet tour Republike Srpske u Novom Gradu
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Košrkaš je javno prozvao Srbiju
Vučić opravdano strahuje! Simanić nikad neće zaboraviti šta mu je uradio Đoković: "Jutros mi je..."
Simanić se osjeća izdanim
Srbija je večeras izdala i ponizila svog junaka: "Ja vama slavu i radost, vi meni žalost"
Nije se dugo čekalo na reakciju
Ponižen je! Vučić poslao nikad žešču prijetnju čuvenom srpskom košarkašu: "U roku od sat mogu da..."
Oglasio se poznati reditelj