Italija je odbranila naslov prvaka

Istorija SP: Samo je rat zaustavio Meazzu, Ferrarija, Piolu

FIFA nije bila zadovoljna kako je Urugvaj organizovao prvo Svjetsko prvenstvo, pa je 1938. godine "lopta ostala" u Evropi. Južnoamerikanci su smatrali da je red došao na Argentinu, pa su se izborom Francuske odlučili na bojkot sa iznimkom Brazila. Od evropskih selekcije nije bilo Španije koja je bila pod građanskim ratom.

Nije bilo niti Austrije, Englezi su i dalje u sukobu sa FIFA-om, ostatak Evropu u strahu od rata. U takvoj atmosferi Francuzi su pripremili stadione na kojima će se 15 reprezentacija boriti za naslov prvaka. Krenulo se opet odmah nokaut fazom, s obzirom na neparan broj, jedne selekcije je bila slobodna u osmini finala (Švedska).

Senzaciju je napravila Kuba koja je u ponovljenom susretu izbacila Rumuniju. Italija je uz puno muke prošla neugodnu Norvešku i to tek nakon produžetka. Švicarska je u ponovljenoj utakmici eliminisala Njemačku 4:2, dok su Brazil i Poljska odigrali utakmicu sa čak 11 golova.

Leonidas sa jedne odnosno Wilimowski sa druge strane, po četiri puta su se upisali u strijelce, Brazil je na kraju slavio 6:5. Italija je svoj put prema odbrani naslova nastavila i preko domaćina Francuske u četvrtfinalu. Silvio Piola je sa dva gola u drugom poluvremenu potopio Francusku (3:1). Žestoko je bilo u okršaju Brazila i Čehoslovačke.

U prvoj utakmici nije bilo pobjednika, završilo je 1:1. Mađarski sudija von Hertzka je pokazao tri crvena kartona, pet igrača je bilo povrijeđeno, dvojica su čak morala u bolnicu. U ponovoljenom susretu nije bilo toliko grubosti, Leonidas i Roberto su odveli Brazil na megdan Italiji. A tamo se desila nevjerovatna stvar. Brazilski selektor Ademar Pimenta je ostavio sjajnog Leonidasa na klupi jer ga je navodno  čuvao za finale. Pitanje je da kako bi Brazil i sa Leonidasom izgledao protiv Piole, Meazze, Ferrarija, sjajnih igrača u to vrijeme na kontra strani.

Italija je preskočila i tu prepreku, slavili su 2:1. U drugom polufinalu je Mađarska razbila Švedsku 5:1, nezadrživ je bio Gyula Zsengeller. U velikom finalu dileme nije bilo. Colaussi se dva puta upisao u strijelce, Piola jednom, Italija je na poluvremenu vodila 3:1. Do kraja je jedan gol morao zabiti i Piola za konačnih 4:2.

Giovanni Ferrari, Guiseppe Meazza i Eraldo Monzeglio su uspjeli ponoviti rezultati iz 1934. godine, a odličan je bio i Silvio Piola sa pet golova. Najbolji strijelac turnira bio je Leonidas (proslavio se makazicama) sa sedam golova.

Potražite više informacija na temu Svjetsko prvenstvo:

Nažalost, uskoro je došao rat, na novo prvenstvo se čekalo 12 godina. U tom periodu je potpredsjednik FIFA-e Talijan dr. Ottorino Barrasi činio sve kako bi sačuvao trofej Julesa Rimeta.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.