Na razočarenje vozača, timova i ljubitelja formule 1, FiA je odlučila da promijeni sistem bodovanja za predstojeću sezonu. Pobjednik više neće biti onaj vozač koji osvoji najviše bodova, već onaj koji bude imao najveći broj pobjeda.
Čelnici FiA-e su na sastanku u Parizu odbili prijedlog FOTA-e (Asocijacija timova Formule 1) da stari način bodovanja iz prošle sezone 10-8-6-5-4-3-2-1, promijene u 12-9-7-5-4-3-2-1 i donijeli najgore moguće rješenje. Bernie Ecclestone je predlagao i dodjelu medalja na kraju trke, ali taj prijedlog nije prošao. Iz FiA-e poručuju da će novi sistem bodovanja donijeti i zanimljivije utrke i da će timovi sa manje novca imati veće šanse za pobjedu.
“Ovo pravilo će ohrabriti konstruktore u novim idejama, tako da će od sada pobjeđivati oni koji budu najbolje radili, a ne oni koji imaju najviše novca”, izjavio je predsjednik FiA-e Max Mosley.
“Sa novim sistemom vozači će se krvavo boriti za pobjedu u svakoj utrci.”
Najgore je što bi posljednja Ecclestonova rečenica mogla da postane stvarnost, jer bi novi sistem mogao da “izrodi” novi tip “vozača samoubica”, koji će da učine i “najluđe” poteze da bi došli do pobjede i time ugroziti one koji voze sa "mozgom" i taktikom i koji su konstantni u svojim performansama i plasmanima.
“FOTA želi izraziti zabrinutost i razočarenje povodom jednostranog donošenja ove odluke”, istakao je predsjednik FOTA i Ferrarija, Luca di Montezemolo.
Vozač BMW-Saubera Nick Heidfeld je protiv novog sistema:
“Puno bolji je stari sistem jer se u sezoni vozi mnogo utrka, a ovako bi šampiona mogli dobiti već poslije devet, tako da bi ostatak takmičenja bio potpuno nezanimljiv.”
Niko Rosberg bio pono oštriji, nazvavši novi sistem velikom glupošću.
Ovo pravilo je u potpunoj suprotnosti sa mišljenjem ljubitelja Formule 1. Sveobuhvatno istraživanje javnog mnijenja, koje je provela FOTA, pokazalo je da navijači širom svijeta ne žele ovakav sistem.
Pitanje je šta nas sljedeće čeka od Ecclestonea i Mosleya.
Promo
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
S usana im se moglo pročitati šta govore
Dok je Modrić ležao na terenu ono što su uradili Jovetić i Savić je zgrozilo sve na Maksimiru!
Ponovo je bio bez dlake na jeziku i isprozivao Piksija kao nikad prije
Ovakav udar na režim se ne pamti! Zbog ovih riječi Rade Bogdanović više neće moći na TV ekrane
Donio odluku
Svetislav Pešić više nije selektor Srbije!
Pomogao mu kada je bilo najteže
Mamić otvoreno o čovjeku iz BiH koji mu je dao 22 miliona: "Da mu sutra zatreba, sve bih mu dao"
Na Marakani milioni, ali...