Okršaj dva legendarna trenera

Prošlo je 16 godina: Šta se sve desilo od posljednjeg duela Amar Osima i Husrefa Musemića?

Admin Čaušević

Amar Osim i Husref Musemić uz Blaža Sliškovića slove kao najkarizmetičniji u Premijer ligi. Iako su, uz određene pauze, u bh. fudbalu skoro dva desetljeća iza sebe imaju svega tri međusobna duela. Radi se o stručnjacima koji su omiljeni navijačima Željezničara, odnosno Sarajeva te među njima definitivno uživaju status "nedodirljivih".

Prvi put su se susreli u maju 2001. godine kada je Željezničar u sjajno utakmici poslije preokreta pobijedio Sarajevo sa 2:3 i osvojio Kup BiH. Preostala dva duela odigrana u sezoni 2002/2003 završena su rezultatima 1:1.

Nakon 16 godina Osim i Musemić će se ponovo naći na suprotnim stranama, nadmudrivat će se u 118. ligaškom sarajevskom derbiju. Obzirom da su obojica itekako privrženi klubovima koje vode jasno je da je i za njih ovaj meč više od utakmice jer kako nekom igraču, tako i treneru nema ništa slađe nego pobijediti ljutog gradskog rivala.

Od njihovog posljednjeg duela izdešavalo se dosta toga. Kako u FK Željezničar, FK Sarajevo, tako i u Bosni i Hercegovini te svijetu. Neki od sadašnjih prvotimaca Plavih i Bordo tima spremali za polazak u osnovnu školu, dok je jedna stvar i dalje nepromijenjena. Naša zemlja još uvijek čeka da se neki klub plasira u grupnu fazu UEFA takmičenja. U grupnoj fazi svog predstavnika je do sada imao i "slabašni" Luksemburg, ali ne i Bosna i Hercegovina.

U nastavku ćemo predstaviti neke od najznačanijih stvari koje su se desile od posljednjeg Osimovog i Musemićevog "okršaja" pa do danas.

Sjedali i napuštali klupu

Amar Osim i Husref Musemić su u međuvremenu sjedali na klupu Željezničara i Sarajeva, ali su je i napuštali. Osim je predvodio tim s Grbavice od 2009. do 2013. godine, a Musemić od 2005. do 2008. te 2013. godine. Trenutni mandat trener Bordo tima je počeo 2017., dok je Osim šef stručnog štaba Plavih od decembra 2018.

Željezničar osvojio više trofeja

Željezničar je osvojio šest, a Sarajevo četiri trofeja. Plavi su slavili titule prvaka 2010., 2012. i 2013. godine te tri Kupa: 2011., 2012. i 2018. godine. Sarajevo je bilo šampion 2007. i 2015. godine, a pobjednik Kupa 2005. i 2014. godine. 

Spremali se za školu, a sada su prvotimci

Nihad Mujakić, Slemir Pidro, Vladan Kovačević i Halid Šabanović iz FK Sarajevo te Anel Šabanadžović, Haris Hajdarević iz FK Željeznicar 2003. godine nisu pohađali ni osnovnu školu, a danas su standardni prvotimci sarajevskih rivala.

Infrastrukturni iskorak

Oba kluba su napravila infrastrukturni iskorak. Sarajevo je izgradilo trening kamp u Butmiru, dok je stadion Grbavica poprimila novi, moderni izgled te ispunjava sve uslove za odigravanje međunarodnih utakmica. 

Sarajevo mijenjalo vlasnike

FK Sarajevo je dva puta mijenjalo vlasnika većinskog dijela upravljačkih prava. Od decembra 2013. godine je to bio malezijski biznismen Vincent Tan, a od marta ove godine to je Vijetnamac Nguyen Hoai Nam.

Džeko rekorder

Prelaskom iz Wolfsburga u Manchester City 2009. godine Edin Džeko je u transferu vrijednom 37 miliona postao najskuplji bh. igrač svih vremena. Popularni Dijamant je u međuvremenu oborio i rekorde po broju golova i nastupa u našem nacionalnom timu. Izdanak škole FK Željezničar je bio prvi strijelac Bundeslige i Serije A. 

Sarajevo realizovalo najveći izlazni transfer

FK Sarajevo je realizovalo najveći izlazni transfer u historiji Premijer lige BiH. Gojko Cimirot je za 1.3 miliona eura u julu 2015. godine prešao u PAOK. Za milion eura je ove zime Kortrijku prodat igrački karton Nihada Mujakića.

Zmajevi zaigrali na Mundijalu

Fudbalska reprezentacija BiH se uspjela plasirati na svoje prvo veliko takmičenje. Zmajevi su nastupili na Svjetskom prvenstvu 2014. godine i turnir okončali u grupnoj fazi. Rukometaši su zaigrali na Svjetkom prvenstvu u Kataru 2015. godine, dok su košaršaki nastupili na nekoliko Eurobasketa, ali grupu nisu uspjeli proći. Grad Sarajevo je bilo domaćin EYOF-a 2019. godine. 

Pojava najvećeg individualnog rivalstva u historiji

Na međunardnoj sceni pojavilo se najveće individualno rivalstvo ikada. Cristiano Ronaldo i Leo Messi su se od 2008. godine smijenjivali u osvajanju Zlatnih lopti. Njihovu dominaciju je prošle godine prekinuo Luka Modrić.

Real ispisao historiju, Neymar postao najskuplji ikada

Real Madrid je postao prvi klub koji je tri puta u nizu osvojio Ligu prvaka(2016.m 2017. i 2018. godine). Održano je prvo svjetsko prvenstvo u Africi, domaćin Mundijala 2010. godine bila je Južnoafrička republika. Prvak svijeta je tada po prvi put postala Španija. Promijenio se i format Evropskog prvenstva, pa od 2016. godine na EURO učestvuju 24 selekcije. Ostvareno je nekoliko transfera vrijednih preko 100 miliona eura, a najviše je plaćen Neymar Junior. PSG je Brazilca 2017. godine platio 222 miliona eura. 

Značajan napredak tehnike i tehnologije

Tehnika i tehnologija su napravile značajan napredak. Društvene mreže su postale sastavni dio života današnjih generacija. Facebook je pokrenut 2004. godine, a servis za razmjenu video sadržaja YouTube godinu kasnije. Nešto kasnije pojavom smartphone, tableta i laptopa, dotadašnji računari su stavljeni u potpuno drugi plan te su mnoge stvari postale dostupne "dohvatom ruke".

Promo

Oglasi

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.