Oglasio se Sindikat profesionalnih fudbalera BiH
Iz Sindikata se pitaju: Kako klubovi koji krše zakone mogu dobiti licence?
Sindikat profesionalnih fudbalera Bosne i Hercegovine oglasio se povodom nedavnih dešavanja u bh. fudbalu oko izdavanja licenci za takmičenje.
Iz Sindikata su se saopštenjem zapitali: Kako je moguće da klubovi koji krše zakone mogu dobiti licence za takmičenje?
U proteklim danima okončan je proces licenciranja klubova za nadolazeću premijerligašku sezonu, te učešće u međunarodnim takmičenjima. Ovogodišnji proces licenciranja proizveo je brojna pitanja, a Sindikat profesionalnih fudbalera u Bosni i Hercegovini odlučio je javno istupiti po okončanju istog.
Naime, u sklopu procesa licenciranja klubovi, takmičari Premijer lige BiH, trebali su objaviti revizorske izvještaje svog poslovanja u protekloj godini putem klupskih kanala za komunikaciju. Prije svega, želimo istaći da pozdravljamo svake mjere, koje će dovesti do povećanja transparentnosti u bh. fudbalu, te upoznati javnost s bitnim stvarima vezano za klubove i cjelokupno premijerligaško takmičenje. Ipak, i ovaj dio licenciranja nije bio dosljedan u svojoj namjeri, te i nekoliko dana po okončanju predviđenog roka, pojedini klubovi nisu objavili svoje izvještaje o poslovanju.
Do sada objavljeni revizorski izvještaji premijerligaških klubova bili su dio stručne analize naše organizacije, a nakon iste obraćanje javnosti u vidu saopštenja bilo je potrebno kako bi zaštitili interese igrača i članova Sindikata profesionalnih fudbalera u BiH.
Pojedini premijerligaški klubovi u potpunosti posluju transparentno, te su prikazali u svojim izvještajima stvarno stanje poslovanja, a bilo je i onih čiji izvještaji itekako dovode regularnost njihovog poslovanja u pitanje, a samim tim i postupak licenciranja. Naime, pojedini klubovi prikazali su da njihova godišnja izdavanja na plate radnoj zajednici (igrači, treneri, administracija kluba…) ne prelaze ni 300.000 KM. Kada bi taj iznos podijelili na 12 mjeseci, te uzeli u obzir da timovi imaju najmanje 25 profesionalnih igrača, uz osoblje u stručnom štabu, klupsku administraciji samo po obaveznim poslovima potrebnim za dobivanje licence, broj uposlenih u jednom klubu ne bi trebao biti manji od 35 osoba, te bi, u skladu s prethodno navedenim prikazanim iznosima, prosječna plata jednog igrača na premijerligaškom nivou u tim klubovima bila između 500 i 700 KM (bruto). Ne treba biti financijski ili pravni ekspert, ni čak poznavaoc prilika u bh. fudbalu, kako bi opravdali brojne medijske natpise u proteklim danima, koji su ukazivali na ove nelogičnosti u poslovanju pojedinih klubova. Jasno je da pojedini klubovi ne prikazuju stvarne iznose primanja igrača, obzirom da prikazane iznose s njihove strane niželigaški klubovi, članovi Druge lige Federacije BiH, mogu isplaćivati.
S obzirom na raspoložive informacije od strane igrača, te uvid u sporazume i ugovore, upoznati smo s činjenicom da klubovi potpisuju ugovore s najmanjim mogućim prikazanim primanjima za igrače, a ostale ugovorene obaveze isplaćuju “na ruke” bez stvarnog prikazivanja. Tako klubovi čine direktnu štetu državi kroz ne plaćanje značajnih iznosa poreza, a igrači trpe štetu s obzirom na to da imaju puno pravo na penziono osiguranje i druge povlastice koje im pripadaju kroz određene zakonske norme.
S toga, Sindikat profesionalnih fudbalera u Bosni i Hercegovini jutros se obratio nadležnim kantonalnim Poreskim upravama, te smo zatražili na osnovu dostupnih informacija i sumnji na kršenje zakona provjeru inspekcija u klubovima čije poslovanje očito nije u skladu sa zakonom.
Također, pozivamo ovim putem komisiju za licenciranje NFS/BiH da u potpunosti sprovodi svoje kriterije, jer sačuvanje integriteta premijerligaškog takmičenja za sve aktere jako bitno. Kako klub koji krši zakone može dobiti licencu i da li osobe koje dugi niz godina obnašaju funkcije u bh.fudbalu zaista vjeruju da, primjer radi, igrač stranac, u godinama kada razmišlja o završetku karijere dođe u premijer ligu BiH i igra za, ugovorom navedenih, 500 KM?
- “Koristim priliku da apelujem na sve igrače, da dobro vode računa šta potpisuju. Svaku stavku ugovora moraju detaljno pročitati i biti svjesni činjenice da mogu ostvariti samo potraživanja koja su navedena u ugovoru. Ono što usmeno dogovore ili dobiju na neki drugi način nije u skladu sa zakonom, te u eventualnim budućim sporovima ne može biti predmet potraživanja.”, rekao je Aldin Đidić, osnivač Sindikata profesionalnih fudbalera BiH.
Sindikat profesionalnih fudbalera u BiH bit će dosljedan u svojim namjerama da se osigura potpuna regularnost u premijerligaškom takmičenju Bosne i Hercegovine.
Promo
Pharma Classic iz Zagreba šampion je petog turnira
Spektakularan 3x3 turnir Mozzartbet tour Republike Srpske u Novom Gradu
Oglasi
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Ideja koja bi mogla na adresu UEFA-e
Kosovo i Bosna i Hercegovina dobili su najteži mogući udarac: "Te države ne postoje?"
Oglasio se Goran Vučević
Hajduk priprema teren za bombu u rangu Rakitića i Perišića: "Naglasit ću samo jedno ime, zove se..."
Nakon ispadanja u drugu ligu
Uzalud su pravili stadion: Pod drugi put u 15 godina ugašen poznati klub s Balkana
Nije se dugo čekalo na reakciju
Ponižen je! Vučić poslao nikad žešču prijetnju čuvenom srpskom košarkašu: "U roku od sat mogu da..."
Oproštajan intervju od Reala