Foto: Nikola Brboleza / CROPIX

Ivan Bilić odgovorio Kaliniću

Večeras je stigao dokaz da u Hajduku vlada potpuni raspad sistema - Pređene su sve granice

Midhat Šljivak

Nikola Kalinić od jučer više nije sportski direktor Hajduka. Ljetna bura u splitskom klubu nastavljena je njegovom smjenom, a Kalinić je na odlasku odlučio iznijeti brojne optužbe na račun prvog čovjeka Ivana Bilića. To je izazvalo reakciju i Bilić je lično večeras saopštio da je odluka o smjeni Kalinića samo njegova.

U Hajduku nikako strasti da se smire. Nova 'bomba' iz kluba stigla je jučer kada je saopšteno da Nikola Kalinić nakon četiri mjeseca odlazi s mjesta sportskog direktora kluba.

Kalinić, tvrdi klub, nije ispunio zahtjeve zbog kojih je doveden, a danas je dodatno zakuhao stvari na press konferenciji, gdje je iznio dosta prljavog veša.

Kada je čuo sve izgovorene riječi sada već bivšeg sportskog direktora koji je sebe opisao kao žrtveno jagnje, Bilić je reagovao i poručio je da je Nikola Kalinić u niz situacija prešao granice ljudske i profesionalne razine.

"Nije mi uopće drago zbog ovog. Imam osjećaj da je konferencija s Nikolom iskorištena za niske razloge. Ja se ne želim spuštati ispod profesionalne raznine. Imam osjećaj da je on izmanipulisan i da je to napad na model kluba", rekao je Bilić i dodaje:

"Odluka o smjeni Nikole Kalinića je isključivo moja. Odluka o angažmanu se pokazala mojom greškom i sada mi je žao. Nikola je hajdukovac, imao sam drugačija očekivanja od njega. Smatrao sam da će biti dugoročno rješenje na mjestu sprotskog direktora. Ono što se dogodilo vjerovatno je rezultat enormnog pritiska."

"Ne želim ulaziti u razloge. Nikola je u niz situacija prešao granice i ljudske i profesionalne razine komuniciranja i nije ispunio ciljeve."

Tvrdi Bilić da on nije sastavljao nikakve transfer liste kao što to tvrdi Kalinić

"Žao mi je što je koristio neka imena svojih bivših saigrača. Nije istina da sam sastavljao bilo kakve transfer liste. To je posao sportskog direktora i ljudi oko njega."

"Model kluba je jednostavan. Postoje razine ko o čemu odlučuju u klubu. Niko nema apsolutnu odluku. Sportska direkcija skautira igrače, konsultuje se s trenerom i na kraju dobija saglasnost Nadzornog odbora ako je ugovor duži od tri godine ili je veći od 200.000 eura."

"Pred mene su došla samo dvojica igrača koja su prošla, ali pregovori s klubovima nisu bili uspješni", rekao je Bilić.

Prvi čovjek Hajduka istakao je kako će ime novog sportskog direktora biti poznato u narednih nekoliko dana.

Kompletna drama se ovog ljeta odvija u Hajduku. Dosta se govorilo o velikim pojačanjima, stigao je Ivan Rakitić, kao i Gennaro Gattuso na mjesto trenera, no većina igrača koja se povezivala sa splitskim velikanom nije došla.

Potražite više informacija na temu HNL:

Raspad sistema počeo je s Ivanom Perišićem i njegovim šokantim raskidom saradnje s klubom. Sada je otišao i Kalinić, a ova drama se dešava neposredno pred derbi s Dinamom koji se igra u petak na Maksimiru.

U Hajduku očigledno još uvijek brojne stvari ne štimaju i titula prvaka Hrvatske mogla bi ponovo ostati samo san i nakon 20 godina čekanja.

Oglasi

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.