Cilj je oboriti vanrednu Skupštinu
Izborni procesi i dupla finta aktuelnih čelnika FS KS: Udruženje vrijednije od vječitih rivala skupa
Fudbalska javnost, ne samo u Sarajevo nego i u cijeloj Bosni i Hercegovini, je s mnogo oduševljenja dočekala jučerašnju informaciju o stavljanju van snage "posebnih kriterija" u izbornom procesu Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo. Međutim, ipak, kada se sve sabere i oduzme, namjere aktuelnih čelnika FS Kantona Sarajeva su jasne - svim silama oboriti sazivanje vanredne Skupštine.
Fudbalski izbori u Bosni i Hercegovini koji se prema Mapi puta završvaju naredne godine na redovnoj izbornoj Skupštini Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine nekako su u žižu interesovanja doveli i kantonalne fudbalske saveze koji su zapravo baza i iz kojih u Federaciji Bosne i Hercegovine kreću izbori.
Upravo su kantonalni fudbalski savezi ti koji daju kandidate za najodgovornije funkcije u Nogometnom savezu Federacije Bosne i Hercegovine, te u Fudbalskom savezu Bosne i Hercegovine.
Dakle, od kantonalnih saveza sve počinje i nekako je pravilo da se već nakon izbora na ovim nivoima zna ko će biti članovi izvršnih odbora NS FBiH i FS BiH, iako delegati ovih Skupština imaju mogućnost da od dva kandidata iz svakog kantonalnog saveza izaberu jednog.
A, kako su izbori u pojedinim kantonima sve bliže, tako i prije svega aktuelna rukovodstva s mehanizmima moći koje imaju, pokušavaju pitanje pobjednika izbora riješiti i prije nego li se održe izborne Skupštine.
Fudbalski savez Kantona Sarajevo nekako prednjači u tome i usudili bismo se reći da su aktuelni čelnici spremni na sve kako bi još četiri godine upravljali sarajevskim fudbalom i predstavljali ga u višim fudbalskim organima.
Tako smo prije nekih dvadesetak dana imali odluku Izvšnog odbora FS Kantona Sarajevo prema kojoj se uprkos tome šta kažu Statuti za funkcije u kantonalnom, federalnom i državnom savezu nisu mogli kandidovati svi fudbalski radnici, odnosno iznenada su uvedeni nestatutarni posebni kriteriji prema kojima kandidati moraju imati barem godinu dana rada u kantonalnim, federalnim ili državnim fudbalskim institucijama.
Međutim pritisak javnosti, zatim klubova, Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo su urodili plodom, pa su juče članovi IO van snage stavili posebne kriterije. No, u isto vrijeme su aktuelni čelnici sarajevskog fudbala ovlastili Komisiju za propise koju čine Jusuf Pušina, Mehmed Spaho i Elma Arnautović da provjere valjanost potpisa velike većine sarajevskih klubova za sazivanje vanredne Skupštine.
Drugim riječima, trenutni čelnici FS Kantona Sarajevo svjesni da su izgubili podršku, te da na po Statutu sazvanoj Skupštini i prije izborne mogu izgubiti neke važne pozicije, su odigrali "duplu". Ali, samo za one koji ne poznaju pravila i propise, odnosno za one manje upućene.
Vanredna Skupština je sazvana po propisima poštujući Statut što je zaključila i Izborna komisija Nogometnog saveza Federacije Bosne i Hercegovine, te ne postoji Komisija koja može zaustaviti ove procese.
Uduženja ili klubovi?
A, zbog čega se aktuelni čelnici sarajevskog fudbala boje vanredne Skupštine, objasnit ćemo vam u nastavku ovog teksta.
Dakle, Zakon o sportu Kantona Sarajevo je jasan te navodi da se samo sportski klubovi, a ne udruženja, mogu udruživati u saveze na području Kantona Sarajeva. Međutim, prije petnaestak godina je nekome naumpalo da u Savez "ubaci" i Udruženje fudbalskih sportskih radnika sa pravom kakvo imaju i ostali članovi.
Upravo je aktuelni član Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine, Fuad Čolpa, na ovo mjesto došao kao kandidat pomenutog udruženja. Na Skupštini FS BiH je bez većih problema pobijedio kandidata FK Željezničar (Adnana Džindu).
No, ko su zapravo članovi tog udruženja, koliko veze imaju sa fudbalom, u Sarajevu malo ko zna. Ipak, ostavimo to po strani i krenimo dalje.
Svjesni da sa udruženjima mogu vladati sarajevskim fudbalom, aktuelni čelnici Saveza su krajem 2021. godine, odnosno u svojoj prvoj godini mandata napravili izmjene Statuta FS KS, te su udruženjima dali još veću moć.
Udruženje Sportskih novinara je prema neslužbenim informacijama (do službenih je nemoguće doći) isključeno iz Saveza, Udruženje škola fudbala sa područja Kantona Sarajevo ne postoji, dok Udruženje fudbalskih sudija i instruktora te Udruženje sportskih fudbalskih radnika i dalje egzistiraju i zastupljeni su u Statutu kao i 2016. godine.
Međutim, izmjenama Statuta kao punopravni članovi FS Kantona Sarajevo su primljeni Udruženje fudbalskih delegata, Udruženje fudbalskih trenera i Udruženje fudbalskih veterena, dok se i dalje spominje Udruženje škola fudbala za koje ni oni bollji poznavaoci prilika u sarajevskom fudbalu vjerovatno nikada nisu čuli.
Ali ni to nije sve, odnosno da apsurd bude veći te da se zapravo otkrije prava namjera osnivanja udruženja, a to je udruženja se pitaju za sve u sarajevskom fudbalu, govore i izmjene Statuta iz 2021. godine prema kojima pravo glasa na izbornoj Skupštini imaju predsjednik i dopredsjednik Skupštine iako nisu delegati, a Udruženje sportskih fudbalskih radnika iz čiji redova dolazi Fuad Čolpa ima pravo na tri glasa (predstavnika na Skupštini).
Dakle, Udruženja iz Statuta i predsjednik i dopredsjednik Skupštine imaju ukupno 10 predstavnika u Skupštini dok recimo sarajevski klubovi iz dva najveća ranga bh. fudbala imaju ukupno pet predstavnika (FK Sarajevo, FK Željezničar, SFK 2000, GFC Sarajevo i FK Radnik Hadžići), a Udruženje sportskih fudbalskih radnika sa tri predstavnika vrijedi više nego naša dva najveća kluba Sarajevo i Željezničar skupa.
Kako se odvijaju izbori u FS Kantona Sarajevo?
Sve je zapravo jasno, ali vratimo se samom izbornom procesu. Zvanične informacije o broju članova Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo je teško pronaći, no prema nezvaničnim do kojih je došao SportSport trenutno Skupština broji 35 članova (26 klubova - 26 glasova, pet udruženja - 7 glasova i predsjednik i dopredsjednik). PIšemo 35 jer uprkos svim provjerama do predstavnika Udruženja škola fudbala nismo mogli doći.
FS Kantona Sarajevo između ostalog bira i dva kandidata za Izvršni odbor Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine na svojoj izbornoj Skupštini, da bi delegati Skupštine krovne kuće bh. fudbala jednog od njih izabrali za člana IO, a drugog za zamjenskog člana IO FS BiH.
Izborni proces je takav da svaki delegat glasa za jednog kandidata, a dvojica sa najviše glasova su pobjednici i oni idu na Skupštinu FS BiH. U sadašnjoj konstalaciji snaga, ukoliko uzmemo u obzir potpise za sazivanje vanredne Skupštine, te vjernost udruženja aktuelnom čelništvu, koje ih je zapravo i izmislilo, situacija je takva da klubovi nezadovoljni radom čelnih ljudi imaju 24 glasa, a "udruženja" zajedno sa FK Bojnik, FK Hrid i FK El Tarik te sa predsjednikom i dopredsjednikom Skupštine imaju 11 glasova.
A, ukoliko se bavimo matematikom, jasno je da 12 glasova bez obzira koliko kanidata bude u utrci, garantuje plasman među dva najbolja. Recimo, ukoliko bi u borbi bila trojica kandidata onaj koji bi dobio 12 od 35 glasova bi sigurno bio među dvojicom. Najneizvjesni bi moglo biti kada bi druga dvojica dobila 12, odnosno 11 glasova što u konačnici daje zbir od 35 članova Skupštine.
Procesi su poprilično komplikovani, pogotovo za ljude koji se manje bave ovom problematikom, ali s druge strane je matematika jasna. Četiri udruženja, četiri kluba od njih 26, te predsjednik i dopredsjednik Skupštine imaju moć da dođu do izbora u krovnoj kući bh. fudbala. A, tamo je sve moguće.
Upravo iz ovih razloga aktuelno rukovodstvo je osnivalo udruženja, zatim dalo pravo glasa predsjedniku i dopredsjedniku Skupštine što nije nijedan kantonalni savez. I upravo radi ovog su iz aktuelnog rukovodstva odigrali "duplu" te poništili posebne kriterije i sada se svim silama trude da obore sazivanje vanredne Skupštine, iako za to nemaju podlogu u važećim Statutima.
Promo
Pharma Classic iz Zagreba šampion je petog turnira
Spektakularan 3x3 turnir Mozzartbet tour Republike Srpske u Novom Gradu
Oglasi
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Oproštajan intervju od Reala
Modrić za kraj otkrio istinu koju je u sebi godinama nosio: "Sad to mogu reći"
Teške optužbe iz Prištine
Jači i od Vučića! Ovo je srpski moćnik iz sjene koji Kosovo drži u šaci: "Drži nas kao taoce"
Čeka nas dosta uzbuđenja