Izgled terena na kojem se igra liga dječaka u Kantonu Sarajevo

Neviđeni pritisak na ministricu pravde i uprave Kantona Sarajevo

I dok se "predstavnici udruženja" bore za fotelje, djeca igraju na "terenima opasnim po život"

Adnan Beganović
Teme:

Iako su izgubili povjerenje velike većine sarajevskih klubova iz FSKS ne odustaju od borbe za foteljama. Spletke su ono u čemu se najbolje snalaze, a nakon što prijetnjama i suspenzijama nisu mogli uticati na klubove i delegate te na Kenana Magodu ministra kulture i sporta Kantona Sarajevo, za novu "metu" su izabrali ministricu pravde i uprave Darju Softić Kadenić. A, u međuvremenu oni najmlađi iz Kantona Sarajevo svoje ligaške utakmice igraju na  "terenima opasnim po život".

Vanredna skupština Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo održana 13. novembra sazvana je u skladu sa Statutom FSKS i zakonskim aktima i odluke donesene na sjednici su pravno valjane.

"Nalaz" je to Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo koje prema zakonskim propisima vrši nadzore nad Skupštinama Udruženja povezanih sa kulturom i sportom.

Slična situacija desila se prije nekoliko mjeseci u Udruženju fudbalskih sudija i instruktora Kantona Sarajevo kada je pomenuto Ministarstvo nakon nadzora utvrdilo da je Vanredna skupština UFSIKS sazvana i održana u skladu su zakonskim aktima pa je na prijedlog Ministarstva kulture i sporta Minstarstvo pravde i uprave izvršilo upis promjena u Registru udruženje što je značilo da je došlo i do promjena na čelu UFSIKS.

U izvještaju od 14 stranica, Ministarstvo kulture i sporta KS je obrazložilo svoju odluku, te tako zapravo i olakšalo posao Ministarstvu pravde i uprave KS na čijem čelu se nalazi Darja Softić Kadenić iz Naše stranke, koja se posljednjih dana nalazi pod neviđenim pritiskom "predstavnika fantomnskih udruženja" na čelu sa Fuadom Čolpom, Hamdom Spahićem, a nedavno je ispred FSBiH ministrici pisao i generalni sekretar krovne kuće bh. fudbala Adnan Džemidžić, što su sarajevski klubovi shvatili kao pritisak na ministarstvo te su odmah i reagovali službenim saopštenjem.

Svjesni su "predstavnici fantomskih udruženja" da su izgubili povjerenje sarajevskih klubova, te da na Izbornoj skupštini neće više moći računati na glasove delegata pomenutih udruženja preko kojih su crpili moć s obzirom da su sva Udruženja na osnovu naređenja nadležne kantonalne inspekcije isključena iz Saveza jer prema Zakonu o sportu članovi sportskih saveza mogu samo biti klubovi.

No, i pored toga "predstavnici fantonskim udruženja" ne odustaju i putem određenih medija nastavljaju vršiti pritisak na ministricu "poručujući" joj da će ukoliko na osnovu "nalaza" nadležnog ministarstva postupi u skladu sa zakonskim aktima i upiše promjene u Registar Udruženja, biti krivično gonjena.

Očito je da "predstavnici fantomskih udruženja", kada krivičnim prijavama protiv Ministra kulture i sporta Kenana Magode, zatim prijetnjama novom predsjedniku Skupštine FSKS Kasimu Ceriću i "suspenzijama" klubova i delegata nisu uspjeli zaustaviti nazaustavljiv proces promjena u sarajevskom fudbalu, za novu "metu" su izabrali ministricu Darju Softić Kadenić.

A, dok se bave tim stvarima, u kojima su zapravo pravi majstori, sarajevski klubovi zbog kojih zapravo i treba postojati Savez, sve teže žive, pogotovo nakon što su im prije nekoliko mjeseci uvedene i kotizacije za takmičenje.

Ali, ko mari za to? Bitne su fotelje, kako u kantonalnom, tako i u Nogometnom savezu Federacije Bosne i Hercegovine i Fudbalskom savezu Bosne i Hercegovine.

Klubovi su "predstavnicima fantomskih udruženja" na posljednjem mjestu, kao i oni najvrijedniji među nama - mladi fudbaleri od kojih će neki za nekoliko godina sasvim sigurno braniti boje naših najvećih klubova Sarajeva i Željezničara, te bosanskohercegovačkih reprezentacija.

Ti dječaci od sedam i osam godina svoje utakmice u sklopu kantonalne lige igraju na terenima koji su doslovno "opasni po život" u šta se uvjerio i autor teksta.

Rupe na terenu i betonski stub i zid na metar od granica igrališa

Tereni u Hotonju, na kojima igraju dječaci sarajevskih klubova su zatvorenog tipa, a samo metar od aut linija nalaze se betonski zidovi i samo zahvaljujući nevjerovatnoj dozi sreće do sada nije bilo nekih tragičnih posljedica.

No, nevjerovatna doza sreće nije ono na šta se svi zajedno trebamo oslanjati, pogotovo kada znamo da je u ne tako davnoj prošlosti u susjednoj Hrvatskoj život izgubio hrvatski fudbaler Hrvoje Ćustić, koji je na prvoligaškoj utakmici udario glavom u betonsku ogradu i nakon nekoliko dana od posljednica tog udara je izgubio život.

Ali ni to nije sve. Naime, ono što se nekada zvala "umjetna trava" na terenima u Hotonju je sve osim toga. Podloga se očito nije mijenjala godinama pa su vidljive i posljedice. "Rupe" na umjetnoj travi su nešto sasvim normalno, a oni najmlađi moraju se prilagođavati takvim uslovima.

Potražite više informacija na temu WWin liga BiH:

To što u tim "rupama" mogu slomiti nogu ili što može doći do tragičnih posljedica zbog "betonske ograde" na metar od terena nikog nije briga - ponajmanje one koji organizuju takmičenje i koji se često u svojim istupima time hvale.

I na kraju, prvi zadatak novog rukovodstva Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo će morati biti to da dječacima i djevojčicama sarajevskih klubova i škola fudbala osiguraju mnogo bolji uslovi za odigravanje mečeva od onih koje danas imaju. Jer djeca su ono najvažnije u našem društvu.

Oglasi

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.