Infantino se oglasio
Otvara li se još jedno mjesto na SP? "Ne postoji plan B, C ili D, oni dolaze"
Predsjednik Svjetske fudbalske federacije Gianni Infantino saopštio je kako računa da će Iran nastupiti na Svjetskom prvenstvu i da ne postoji plan da se bilo šta mijenja.
Iran će, po svemu sudeći, ipak igrati na Svjetskom prvenstvu bez obzira na to što je u ratu s organizatorom Mundijala - Sjedinjenim Američkim Državama.
Ova selekcija bi sva tri meča grupne faze Svjetskog prvenstva trebala igrati u SAD-u, govorilo se da će zbog toga odustati od nastupa, ali ubrzo su stigli demanti i naveli su kako žele na Mundijal.
"Bojkotovat ćemo Sjedinjene Američke Države, ali nećemo bojkotovati Svjetsko prvenstvo", rekao je nedavno prvi čovjek FS Irana Mehdi Taj i zatražio je da se utakmice igraju u Meksiku.
Za sada nema govora o promjeni stadiona domaćina. Dva meča, protiv Novog Zelanda i Belgije zakazani su u Los Angelesu, a duel protiv Egipta u Seattleu i sada je sve do Irana i njihove želje za nastupom jer od odlaska u Meksiko vjerovatno neće biti ništa.
Sada je i prvi čovjek FIFA Gianni Infantino saopštio kako ne postoji drugi plan od već isplaniranog dolaska Irana na Svjetsko prvenstvo.
"Želimo Iran na Svjetskom prvenstvu i ne postoji nikakav alternativni plan", naveo je Infantino i dodaje:
"Nema plana B, plana C ili plana D. Iran je na Svjetskom prvenstvu i tačka."
Iranci imaju ovaj raspored utakmica na Svjetskom prvenstvu:
| Datum | Utakmica | Mjesto |
|---|---|---|
| 15. jun | Iran - Novi Zeland | Inglewood |
| 21. jun | Iran - Belgija | Inglewood |
| 26. jun | Iran - Egipat | Seattle |
U međuvremenu, u Iranu se vodi žustra debata oko toga koliko je mudro uopće nastupati u zemlji s kojom su odnosi na najniže moguće grane. Dio političkog establišmenta zagovarao je radikalniji pristup i kompletan bojkot turnira, ali fudbalski savez i selekcija od početka su naglašavali da je sport iznad politike i da žele da se takmiče protiv najboljih.
Navijači u Iranu podijeljeni su u stavovima. Jedni smatraju da bi izostanak sa Svjetskog prvenstva bio težak udarac za tamošnji fudbal i generaciju igrača koja je izborila plasman, dok drugi insistiraju da se reprezentacija ne smije pojaviti na tlu SAD-a.
Ipak, nakon posljednjih poruka iz FIFA-e, raste uvjerenje da će prevagnuti sportski argumenti i da će selekcija otputovati na turnir.
Bez puno priče
Najveća zvijezda izbačena pred Svjetsko prvenstvo: "Izdao je državu"
S druge strane, organizatori u SAD-u zasad poručuju da je sve spremno za dolazak Irana i da logistički nema nikakvih prepreka. Reprezentacija bi trebala imati pun sigurnosni protokol, uz pojačane mjere obezbjeđenja oko hotela, trening-kampova i stadiona, kako bi se izbjegle bilo kakve tenzije ili incidenti izvan travnjaka.
I dok dio javnosti u drugim zemljama spekuliše o mogućem otvaranju dodatnog mjesta na Svjetskom prvenstvu u slučaju iranskog odustajanja, Infantino je svojim istupom praktično presjekao sve kalkulacije.
Poruka iz Ciriha je jasna – Iran je dio završnog turnira, a sva pažnja sada bi trebala biti usmjerena na sportski aspekt i ono što će se dešavati na terenu tokom juna.
Promo
Oglasi
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
FIFA je rekla 'ne'
Turci tražili da se ponovi meč protiv Paragvaja - Razlog je komičan!
Ozbiljno pristupili utakmici u Seattleu
Navijači Katara spremili posebno iznenađenje za Bosnu i Hercegovinu
Zanimljiva situacija
Mourinho otpisao trojicu, jedan ne želi ni čuti za odlazak "Ma, nema šanse"
Nevjerovatni golman Curacaa
Srpski zet rano jutros postavio rekord Svjetskog prvenstva!
Nakon utakmica odigranih sinoć i jutros