Kao da živimo na Havajima, a ne znamo plivati! Ovim riječima jedan od takmičara u Downhillu, objasnio je mogućnosti, odnosno prirodne resurse u odnosu na zastupljenost biciklizma u našoj zemlji. Ipak, od tri postojeće discipline, jedna ima posebno mjesto...
«To je kao spust u skijanju, s tim da se spuštamo niz staze koje obiluju mnogim «zamkama». Zbog lakše ilustracije naglasiću da se brzinom 50, 60 na sat spuštamo kroz šumu. Najčešće treniramo na Igmanu, po utabanim pješačkim stazama, koje koriste alpinisti. Takođe, nerijetko, kada adrenalin poraste pravimo i nove staze, jer smo želni novih izova», objasnio je Dženan Kadrić, jedan od rijetkih takmičara iz naše zemlje u ovom ekstremnom sportu.
U BiH se trenutno ovim sportom bavi mali broj ljudi, tek njih petnaestak. Kadrić je objasnio i zbog čega je slaba zastupljenost.
Downhill je najekstremnija disciplina u kojoj takmičari savladavaju razne prirodne prepreke kako bi došli do cilja.
«To je veoma skup sport. Jedan polovan bicikl košta minimalno 3. 000 KM, a tu je još i kompletna oprema bez koje organizatori ne dozvoljavaju učešće na takmičenjima. Sa druge strane, takmičari u Cross countryu bicikl mogu nabaviti u prosjeku za 500 KM. Međutim, kada nešto voliš, onda se odrekneš nekih stvari», priča Kadrić.
Za razliku od BiH, prema njegovim riječima, u Evropi i svijetu o Downhill je izuzetno popularan.
Naši takmičari u Downhillu sarajevskoj publici predstaviće se početkom narednog mjeseca na otvaranju Sajma Sporta, koji će se od 10. do 12. aprila održati u Skenderiji.
«Na platou Skenderije biće postavljena posebna skakaonica za skokove sa motornin sankama, a svoje umijeće pokazaćemo i mi. Ovo je nešto novo u BiH i vjerujem da svi koji dođu 10. aprila, neće nezadovoljni napustiti plato Skenderije», ističe Kadrić.
Promo
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Onda je shvatila da nije realno
Novak se odmara u Crnoj Gori, pa došla i slavna teniserka: “Željela sam ga za muža”
Čeka nas dosta uzbuđenja
Kuglice nisu imale milosti, sve će da gori, Crvena zvezda stiže u Hrvatsku
Navijači Zvezde bijesni na njega
Đoković nije jedini, Vučić iz Srbije otjerao i košarkaša Crvene zvezde: Zna se zašto ih je odbio!
Orlići demolirali protivnika