Utakmicama Turska - Litva i Grčka - Latvija, danas će zvanično početi Evropsko prvenstvo za košarkašice kojem je domaćin Poljska.Poljska je posljednji put bila domaćin 1999.godine, ukupno je ovo treći put da je domaćin završne smotre najboljih ženskih evropskih selekcija Poljska.
Na EP će nastupiti 16 selekcija koje su raspoređene u četiri grupe po četiri.Po tri selekcije iz svake grupe idu dalje, križaju se grupe A i B odnosno C i D uz neizostavno prenošenje bodove.Po četiri selekcije iz te dvije grupe ulaze u nokaut fazu takmičenja.Samo će prvak Evrope direktno u London naredne godine.
Selekcije koje se plasiraju od drugog do petog mjesta idu u dodatne kvalifikacije.Velika Britanija je također u Poljskoj i ukoliko ova selekcija zauzme jedno od prvih pet mjesta, onda se otvara prostor za šestoplasiranu selekciju.
Branitelj naslova je Francuska koja je od 2001.godine osvojila dva naslova prvaka Evrope. Ruskinje imaju dvije titule i traže priliku da se revanširaju za poraz u Rigi prije dvije godine upravo Francuskinja.Inače, košarkašice bivšeg Sovjetskog Saveza su ukupno osvojile 22 titule.Pored Francuskinja i Ruskinja, pažnju treba obratiti na Slovačku, Tursku, naravno domaćina Poljsku, Španiju, Latviju.
Utakmice se igraju u tri grada.Do nokaut faze igrat će se u Katowicama odnosno Bydgoszczu, dok je Lodz domaćin završnice.Naše reprezentacije na EP nema upravo od Poljske 1999.godine.Tada smo posljednji put nastupili i osvojili smo deseto mjesto.
Grupa A:
Turska,Slovačka,Litva,Rusija
Grupa B:
Češka,Bjelorusija,Velika Britanija,Izrael
Grupa C:
Poljska,Španija,Njemačka,Crna Gora
Grupa D:
Grčka,Francuska,Hrvatska,Latvija
Promo
Đacima OŠ Sveti Sava stigla novčana donacija za obnovu učionice
Za novu školsku godinu: Donacija iz Mozzarta osnovcima u Trnovu
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Stvari se mijenjaju
Slavlje na Kosovu, uspjeli su - Španci im se predali i prvi put ih "priznali"!
Džikić je poznat po mislu za ironiju
"Ja sam Srbin, to je zemlja inače poznata po savršenom miru i strpljenju"
Obzirom na cijelu situaciju
Sergej Jakirović bez dlake na jeziku poslao poruku svima u Hull Cityju!
Ovo će mu napraviti ogroman problem
Xabi Alonso saznao užasne vijesti: Velika zvijezda tri mjeseca van terena, propušta 17 utakmica!
Očito je zadovoljan saradnjom u redovima Zmajeva