Grčka je sve do prije sedam godina imala mnogo bolje rezultate na klupskom nego reprezentativnom planu, ali senzacionalni trijumf na Euru 2004. sve je promijenio i Helensi su od tad uspijeli da još po jednom odu na EP i SP.
Prvi meč u istoriji Grčke reprezentacije odigran je 7. aprila 1929. protiv Italije uz poraz od 4:1. Devet godina kasnije, tačnije 25. marta 1939. doživeli su najteži poraz u istoriji i to od Mađarske u Budimpešti sa 11:1, a najubjedljiviji trijumf je onaj od 25. novembra 1949. kad su u Atini savladali Siriju sa 8:0.
Theodoros Zagorakis je čovjek sa najviše utakmica u reprezentaciji i to 120, dok je najbolji strijelac Nikos Anastopulos sa 29 pogodaka. Grčka je trenutno 13. na FIFA rang listi, a najbolji plasman im datira od maja do juna 2008. kad su držali šestu poziciju. Koliko su Grci napredovali najbolje govori to što su u septembru 1998. bili tek 66. što im je do danas najslabija pozicija.
Prvi odlazak na veliko takmičenje Grci su imali tek 1980. kad su pod vođstvom Alketasa Panagouliasa otišli na EP u Italiju nakon što su u grupi bili bolji od SSSR i Mađarske. Na turniru su izgubili od Holandije 1:0 i ČSSSR 3:1 dok su sa kasnijim šampionom SR Njemačkom odigrali 0:0. Prvi odlazak na SP ostvaren je 1994, a tada im je posao u kvalifikacijama bio olakšan jer ondašnjoj SR Jugoslaviji zbog sankcija nije dopušteno da učestvuje. Tim je ponovo vodio legendarni Panagoulias, ali su doživeli pravi Vaterlo jer su poraženi od Argentine i Bugarske sa po 4:0 i od Nigerije 2:0. Taj učinak Grka je uopšte jedan od najslabijih bilansa neke od selekcija na završnici SP.
U narednih nekoliko ciklusa bili su uglavnom treći. Na primjer za EP 1996. iza Rusije i Škotske, za SP 1998. bolji su bili Danci i Hrvati, za EP 2000. Norvežani i Slovenci, a u kvalifikacijama za SP 2002. bili su tek četvrti iza Engleske, Njemačke i Finske. U toku tih kvalifikacija je smijenjen Vasilis Danil koga je zamijenio Otto Rehhagel koji je odmah ostvario fin rezultat protiv Engleske kad je bilo 2:2, ali opet niko nije mogao da pretpostavi da će iskusni stručnjak odvesti tim tako daleko. U kvalifikacijama za EP 2004. imali su jako tešku grupu i činilo se da će poslije uvodnih poraza od Španije kući i Ukrajine u gostima sa po 2:0 sve opet biti loše, ali su do kraja kvalfikacija ostvarili svih šest pobejda uključujući onu od 1:0 u Španiji.
Grci su poučeni lošim iskustvom iz 1994, došli u Portugal u potpunoj tišni, a znalo se da imaju jako iskusan tim sa čeličnom njemačkom disciplinom koju je uveo Rehhagel. Već u prvoj utakmici su šokirali svijet pobjedom nad favorizovanim Portugalcima. Karagounis i Basinas iz penala su potigli golove za pobjedu od 2:1, ali opet niko nije vjerovao da će se ovi rivali tri sedmice kasnije sastati opet u finalnom meču. Drugi meč u grupi donio je duel sa Španijom i remi 1:1 (Charisteas strijelac). Uprkos tome je malo nedostojalo da ispadnu u grupi jer su od Rusije već poslije 10 minuta gubili sa 2:0, ali je gol Zisisa Vryzasa koji je danas asistent selektoru Santosu omogućio gol razliku 4:4 dok su Španci koji su takođe osvojili 4 boda ostali na 2:2.
Potpuno rasterećeno su ušli u dalje mečeve u kojima su istom i nadasve disciplinovanom igrom sa akcentom na defanzivu pobijedili Francuze i Čehe sa po 1:0. Charisteas je postigao gol protiv Pijetlova u 65. minutu, a u polufinalu protiv Čeha presudio je Traianos Dellas u 105. minutu. I finale je donijelo istu stvar kao četvrtfinale i polufinale. Granitna odbrana je izdržala nalete Ronalda i drugova, Charisteas je zabio u 57. minutu i Grčka je senzacionalno postala evropski šampion. Ne lijepom, ali nadasve korisnom igrom predvođena Zagorakisom koji je proglašen najboljim igračem prvenstva.
Međutim, nakon tog velikog uspjeha, čarolija je malo presahla. Na Kupu Konfederacije u Njemačkoj 2005. izgubili su od Brazila 3:0 i Japana 1:0 dok su sa Meksikom odigrali bez golova. Još veći neuspjeh bio je neodlazak na SP 2006. u grupi sa Ukrajinom, Turskom, Danskom, Albanijom, Gruzijom i Kazahstanom. Bili su četvrti sa 21 bodom, a presudan je bio poraz od Albanije sa 2:1. Grčka je međutim kvalifikacije za EURO 2008. odradila perfektno. U 12 mečeva su pobijedili 10 puta uz po jedan remi i poraz pa su na kraju imali 31 bod dok su drugi Turci osvojili 24, a treći Norvežani sa 23. Bosna i Hercegovina je bila četvrta u grupi sa 13 bodova, a Zmajevi su izgubili oba meča od Helena.
Grci su nas raznijeli u Zenici 11. oktobra 2006. sa čak 4:0, a golove su postiglu Charisteas u 8. minutu (penal), Patsatzoglou 82., Samaras 85 i Katsouranis 94. BIH je igrala mnogo bolje u revanšu u Atini koji je odigran 13. oktobra 2007. Bilo je 3:2 za Grke za koje su golove postigli Charisteas 10., Gekas 57. i Lyberopulos 72., dok su za BIH precizni Hrgović u 54. i Vedad Ibišević u 90. minutu. Na žalost, naša reprezentacija protiv Grka ima četiri poraza u isto toliko utakmica uz gol razliku 2:11, a tako loš skor imamo i sa Hrvatskom (četiri poraza, gol razlika 5:14).
Grčka nije odigrala dobro EUEO 2008. između ostalog i što je tim bio poprilično star i istrošen. Izgubili su sva tri meča i to od Švedske 2:0, Rusije 1:0 i Španije 2:1. Rehhagel je uprkos tome poveo tim i u kvalifikacije za SP 2010, sada već i sa mlađim snagama, ali ne mnogo promijenjenom taktikom. Grupa nije bila naročito teška i Heleni su sa 20 bodova osvojili drugo mjesto iza Švajcarske sa 21, a iza su ostali Latvija 17, Izrael 16, Luksemburg 5 i Moldavija 3. Drugo učešće na SP im je u odnosu na prvo donijelo prvu pobjedu i prve golove, ali nisu prošli dalje. Najprije su poraženi od Južne Koreje sa 2:0, ali su zatiom savladali Nigeriju sa 2:1 golovima Salpigidisa i Torosidisa. U poslednjem meču su protiv Argentine držali remi do 77. minuta, ali su na kraju poraženi sa 2:0 i okončali su takmičenje kao treći. To je ujedno bio i poslednji Rehhalegov meč na klupi Grčke na kojoj je proveo 9 godina. Samo je jedan čovjek bio selektor duže od Kralja Otta i to Kostas Negrepontis i to od 1938. do 1951.
Novi selektor opet je postao stranac i to Fernando Santos. Kad smo kod stranaca da napomeno da su Grčku još vodili i Čeh Jan Kopšiva, Italijan Rino Martini, Francuz Paul Baron, Sjeverni Irac Billy Binghami i Rumun Anghel Jordanesscu. Sasntos ima 56 godina i trenersku karijeru počeo je u Estorilu koj je vodio od 1987. do 1994. Potom je četiri godine bio u Amadori, a potpunu afirmaciju je stekao u Portu koji je vodio od 1998. do 2001. Uzeo je po jednu titulu i Kup kao i dva Super kupa. Santos je karijeru u Grčkoj počeo 2001. kad je jednu sezonu proveo u AEK-u sa kojiim je bio drugi uz osvojen Kup. Potom provodi po jednu sezonu u Panathinaikosu i Sportingu da bi se 2004. vratio u AEK gdje je ovog puta ostao dvije godine. U prvenstvu je bio treći i stigao je do polufinala Kupa. Zatim s opet vraća u Portugal i u sezoni 2006/2007 vodio je Benficu, i trećeg velikana iz te zemlje. Bio je treći u prvenstvu, a 20. avgusta 2007. nakon prvog meča u novoj sezoni je smijenjen i naslijedio ga je Jose Antonio Camacho. Kao što se već navikao, po treći put dolazi u Grčku i to već u septembru kad preuzima PAOK. Ekipu je 2010. doveo do drugog mjesta u šampionatu, ali napustio je klub zbog ponude Grčke Federacije sa kojom je potpisao dvogodišnji ugovor.
Santosu i Grcima trenutno jako solidno ide u kvalifikacijama za EP i realno imaju šanse da se i treći put uzastopno, a četvrti ukupno nađu na šampionatu Starog kontinenta. Do sad su u grupi ostvarili četiri pobjede i dva remija pa imaju 14 bodova dok Hrvatska ima 13 kao i Izrael. Grci su kiksali kući protiv Gruzije kad je bilo 1:1, ali remi bez golova u Zagrebu kao i neočekivani poraz Kockastih u Tbilisiu drže ih u dobroj poziciji. Igraju i dalje vrlo čvrsto i gol razlika u šest mečeva im je 8:3, a treba napomenuti da su Maltu dobili sa 1:0 golom u 90. minutu, a tijesno je bilo isa Latvijom 1:0 i Izraelom 2:1.
U septembru ih očekuju mečevi sa Izraelom i Latvijom u gostima, zatim 7. oktobra dolazi Hrvatska i poslednji meč igraju 11. oktobra u Gruziji. Santos je u tih 6 utakmica promijenio 26 igrača. Sve utakmice odigrali su Giorgios Karagounis, Sotiris Ninis i Dimitris Salpigidis dok su po pet mečeva odigrali Avraam Papadopoulos, Vassilis Torosidis, Sokratis Papastathopoulos Giorgios Samaras i Kostas Mitroglu. Dva igrača i to Torosidis i Giannis Fetfatzidis su postigli po dva gola, a Kyriakos Papadopulos, Salpingidis, Nikos Spyropoulos i Karagounis po jedan.
Od golmana je do sad najviše branio Michalis Sifakis i to na 4 meča. Sifakis ima 26 godina i član je Arisa, a u kvalfikacijama su još branili na po jednom meču Dimitrios Konstantopoulos (32, AEK) i Alexandros Tzorvas (28, Panathinaikos). U kombinacijama su i Stefanos Kotsolis (32, Panathinaikos) i Kostas Chalkias (37, PAOK) koji od svih golmana ima najviše mečeva za A tim i to 29.
Velika snaga Grčke je i odbrana u kojoj ima dosta dobrih igrača. Sokratis Papastathopoulos (23) je štoper koji je nedavno prešao u Werder i ima 20 mečeva za A selekciju, a bio je član i Milana i Genoe. Štoper je i mladi Kyriakos Papadoupoulos koji ima samo 19 godina i već je uveliko prvotimac Schalkea. Georgios Tzavvelas je član Eintrachta i ima do sad 5 mečeva za reprezentaciju dok je Vassilis Torosidis (Olympiakos) prodorni bek koji ima 26 godina i 38 mečeva za Grčku uz 5 golova. Nikolas Spyropoulos je iz Panathninaikosa (27 godina, 25 mečeva, 1 gol) dok je Vangelis Moras (29) trenutno bez kluba. Nezaobilazan u odbrani je Avraam Papadopoulos iz Olympiakosa (26 godina, 25 mečeva) kao i bek Loukas Vyntra (Panathinaikos, 30 godina, 38 utakmica). Protiv BIH bi mogao debitovati i mladi bek Thanos Petsos koji ima 20 godina i član je Kaiserlauterna.
Vezni red je spoj iskustva i mladosti. Provjerena su imena Pantelisa Kafesa (AEK, 33 godine, 39 utakmica i 3 gola), Georgiosa Karagounisa (Panathinaikos, 34 godine, 107 mečeva, 7 golova), Konstantinosa Katsouranisa (Panathinaikos, 32 godine, 83 meča, 8 golova) i Alexandrosa Tzilosa (Siena, 26. godina, 26 mečeva, 1 gol). Više utakmica od Karagounisa za A tim ima samo Zagorakis, a treba podsjetiti da je on nekad igrao i za Inter i Benficu u kojoj je bio i Katsouranis dok je Tziolis jedno vrijeme bio član Werdera. Mlade snage u veznom redu su ekstra talentovani Sotiris Ninis (Panathinaikos, 21 godina, 16 mečeva, 1 gol), efikasni Giannis Fetfatzidis (Olympiakos, 20 godina, 8 mečeva, 3 gola) i Vaseleos Pliatzikas (na pozajmici u Duisburgu iz Schalkea, 23 godine, 4 utakmice). Ninis je inače najmlađi igrač u istoriji Panathinaikosa u Prvoj ligi jer je debitovao sa samo 16 godina dok Fetfatzidisa zovu Grčki Messi. Za meč protiv BIH su pozvani i Giorgios Fotakis (PAOK, 30 godina, 3 meča, 1 gol) i Lazaros Christodoupoulos (Panathinaikos, 24 godine, 6 mečeva).
U napadu je najveća zvijezda Georgios Samaras koji ima 26 godina i član je Celtica. Za A tim je odigrao 45 utakmica i postigao je 6 golova. Njegov otac Ioannis je bio vezista tokom devedesetih i nastupao je za OFI i Panathinaikos uz 16 nastupa za Grčku. On je Georgiosa koji je rođen na Kritu odveo u Holandiju kad mu je bilo 16 godina i tu je dugokosi napadač počeo igrati za Heerenveen u čijem dresu je proveo tri prvoligaške sezone nakon čega je nastupao za Manchester City i od 2008. za Celtic. Konstantinos Mitrouglu ima 23 godine i član je Olympiakosa. Za reprezentaciju je do sad odigrao 9 mečeva, a od 2005. do 2007. bio je član drugog tima Borussie Monchengladbach. O Theofanisu Gekasu se najviše zna jer je još kao član Bochuma bio prvi strijelac Bundeslige. Tri godine je igrao za Bayer uz pozajmice u Portsmouthu i Herthi, a od 2010. je u Eintrachtu. Za A tim je postigao 20 golova u 52 meča i na vječnoj listi reprezentacije je na petom mjestu iza Anastopulosa 29, Charisetasa 24, Saravakosa 22 i Papaioannoua 21. Od skora je reprezentativac i Stefanos Athanasiadis iz PAOK-a koji ima 22 godine i samo jedan meč za A tim. Pet nastupa ima Panagiotis Kone kome su 24 godine i član je Brescie u koju je došao iz Iraklisa. Dimitris Salpigidis je kao i Gekas omalen napadač koji je u 48 mečeva postigao 6 golova. Član je PAOK-a u koji se vratio uz Panathinaikosa.
Promo
Pharma Classic iz Zagreba šampion je petog turnira
Spektakularan 3x3 turnir Mozzartbet tour Republike Srpske u Novom Gradu
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Turci donijeli veliku vijest
Jose Mourinho zapečatio sudbinu Dominiku Livakoviću?! "Nećeš braniti zato što si..."
Pripremna utakmica za obje ekipe
Velež u četvrtak igra prijateljsku utakmicu protiv FK Novi Pazar
Svim silama želi doći u katalonski klub
Kakav šamar Nici Williamsu! Rashford pokazao šta je pravi profesionalac i oduševio navijače Barce
Velež ostvario pobjedu