Predsjednik Komiteta za normalizaciju Nogometnog/FUdbalskog saveza Bosne i Hercegovine Ivica Osim jedno je od najvažnijih fudbalskih imena sa ovih prostora svih vremena.
Kao igrač, Osim je največi dio svoje karijere proveo u redovima sarajevskog Željezničara, gdje je 1959. godine i počeo karijeru. Kasnije je igrao za Zwolle, Strasbourg, Sedan i Valenciennes, a 1978. godine počeo je sa trenerskom karijerom, koja je počela, a gdje drugo nego u Željezničaru.
Kasnije je vodio ekipe Partizana, Panathinaikosa, Sturma i JEF Uniteda, a bio je selektor bivše Jugoslavije i Japana.
Na mjesto selektora bivše zajedničke države stigao je 1986. godine i sa klupe je vodio vjerovatno najbolju generaciju fudbalera sa ovih prostora ikada.
Dragan Stojković, Predrag Mijatović, Dejan Savičević, Robert Prosinečki, Faruk Hadžibegić, Zvonimir Boban, Branko Brnović... bila su samo neka od imena koja su tada nosila dres SFRJ, a Osim im je uoči Svjetskog prvenstva 1990. godine u Italiji pridodao tada 35-godišnjeg Safeta Sušića, današnjeg selektora fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine.
SFRJ je tada završila u grupi ispred Francuske i Škotske, te preko Španije stigla do četvrtfinala, gdje ih je čekala strašna Argentina, predvođena "malim zelenim", Diegom Maradonom. Gauočosi su se plasirali dalje nakon boljeg izvođenja penala, a ovo je takmičenje ujedno bilo i zadnje na kojoj je u jednom dresu nastupala ova generacija fudbalera.
Rat u Sloveniji i Hrvatskoj već je počeo, a kada je napadnuta i Bosna i Hercegovina, Ivica Osim je sazvao konferenciju za medije u Beogradu i podnio ostavku na mjesto selektora SFRJ. Nije mogao gledati kako se razara njegov grad i država.
"Ovo je moj privatni neki gest. Vi ga možete protumačiti kako hoćete. To je neka moja lična odluka. Ja neću da govorim radi čega je, vi to vrlo dobro znate, ali ako ništa drugo ovo je jedino što mogu da učinim za taj grad da ga se i vi se sjetite da sam se rodio u Sarajevu, a znate šta se dešava", rekao je Osim sa suzama na očima na toj konferenciji za medije.
Promo
Oprema stigla u FK Posavina Miloševac i ŽVRK Sarajevo
Novi dresovi iz Mozzarta za nove šampion(k)e u Modriči i Sarajevu
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Nemile scene nakon završetka meča
Vinčić svirao kraj, a onda su Donnarumma i Gattuso izgubili živce zbog bezobrazluka Izraelaca
Vjeruje da je taj detalj odveo meč u nekom drugom smjeru
Hrvati će biti bijesni kada vide šta je nakon utakmice izjavio Stevan Jovetić: "Bolji su, ali..."
Nije bilo nimalo ugodno
Otkrivena tajna iz svlačionice Orlova - Ovo je glavni razlog blamaže Srbije na Eurobasketu?
Tri boda bi mnogo značila