Šarolika forma bh. reprezentativaca

Zmajevi nastupali širom Evrope, napadači i dalje u krizi

A. Haznadarević

Sve bliži kraj sezone za reprezentativce Bosne i Hercegovine nikako ne znači opuštanje, već sve veći pritisak pred okupljanje nacionalnog tima i najvažniji okršaj kvalifikacija sa reprezentacijom Izraela. Navijači širom države, ali i dijaspore, sa velikom pažnjom prate formu bh. igrača koji će imati tako važan zadatak pred sobom, bez obzira na umor od naporne sezone koja je iza njih. I ovoga vikenda, forma Zmajeva je dosta šarolika, a selektoru Mehmedu Baždareviću daleko najveću glavobolju i dalje predstavlja katastrofalno loša forma glavnih udaračkih igli, glavnih napadača koji već mjesecima ne igraju u svojim klubovima.

Asmir Begović

Nakon što ga u dva navrata nije bilo nikako u sastavu Stoke Cityja, čini se da je uprava ovog kluba ipak malo izgladila odnose sa Asmirom Begovićem, koji je ovoga puta sa igračima stigao na gostovanje kod Burnleyja. Međutim, najbolji bh. čuvar mreže i jedan od najboljih u ovom trenutku na cijelom svijetu, meč je tek odgledao sa klupe za rezervne igrače. Ovaj remi bez golova bi trebao biti jedan od posljednjih mečeva Stokea kojima je prisustvovala bh. "jedinica", osim ako ne dođe do nekog neočekivanog zaokreta.

Ibrahim Šehić

Povratnik u redove bh. reprezentacije Ibrahim Šehić, dva kola prije završetka sezone postao je šampion Azerbejdžana. Njegov Qarabag je minimalnom pobjedom protiv Sumqayita od 1:0 i teoretski odbranio titulu prvaka, a što se tiče samog našeg čuvara mreže, on je bio na visini zadatka i svih 90 minuta stajao na golu svoje momčadi.

Ratko Dujković

Borba za titulu šampiona Bosne i Hercegovine polako jenjava, a kako je ekipa Zrinjskog ostala "bez daha" u završnici sezone, Sarajevo i Željezničar su odmakli na samo teoretski dostižnu distancu. Ratko Dujković je sa svojim Zrinjskim bio na gostovanju kod Čelika, gdje je remizirao bez golova. Kao što je to bio slučaj i u svim ranijim susretima, i ovoga puta je svih 90 minuta stajao na golu svog tima.

Ermin Bičakčić

Za razliku od ranijih mečeva Hoffenheima, u kojima je Ermin Bičakčić bio jedan od ključnih ljudi u zadnjoj liniji, u susretu sa Bayer Leverkusenom naš defanzivac je ostao na klupi za rezerve. Na kraju je TSG poražen sa 2:0.

Emir Spahić

Dok vlada zatišje na liniji nekadašnjeg kapitena bosanskohercegovačke reprezentacije Emira Spahića i brojnih velikih klubova šriom Evrope koji su poželjeli da ga dovedu, ljudi iz uprave zagrebačkog Dinama daju sve od sebe da našeg asa dovedu u svoje redove. U slučaju da zaista odluči potpisati ugovor sa Modrima, Spahić bi postao tako jedan od daleko najplaćenijih igrača Dinama.

Ognjen Vranješ

Gaziantepspor je u 32. kolu turske Super lige gostovao kod Bursaspora, gdje je pretrpio poraz rezultatom 2:0. Jedan od igrača koji su značajno odredili smjer utakmice bio je i Ognjen Vranješ, koji je u 55. minutu susreta zbog krajnje opasnog starta zaradio direktni crveni karton.

Ervin Zukanović

Nakon što je zbog povrede bio primoran da propusti dva posljednja meča Chieva, Ervin Zukanović je sa saigračima doputovao u Torino na megdan istoimenom klubu, ali ipak je na klupi proveo svih 90 minuta susreta. Njegov tim je na kraju poražen sa 2:0.

Edin Cocalić

Nakon što je odradio suspenziju zbog crvenog kartona, Edin Cocalić se u meču Mechelena i Lokrena vratio u sastav svoje momčadi, te dosta kvalitetno odigrao cijeli meč. Rezultat je na kraju glasio 2:2.

Mensur Mujdža

Završnica sezone je konačno donijela nešto dobro za bh. reprezentativca u redovima Freiburga Mensura Mujdžu. On je ponovo uvršten u udarni sastav svog tima, a u 33. kolu Bundeslige uspjeli su napraviti nešto što je rijetko kome pošlo za rukom u cijeloj sezoni - savladati veliki Bayern. Rezultat je na kraju glasio 2:1, a Mujdža je korektno radio svoj posao tokom svih 90 minuta meča.

Sead Kolašinac

Teška povreda koljena je definitivno iza našeg Seada Kolašinca, koji je očigledno toliko psihički i fizički jak momak, da je faktički odmah po povratku na teren nastavio igrati jednako kvalitetno kao i prije višemjesečne rehabilitacije. U pobjedi nad Paderbornom Kolašinac je nagrađen sa ocjenom 8,1, te je bio drugi najbolji igrač Schalkea. Na kompletnoj utakmici su samo Nastasić i potencijalni bh. reprezentativac Mario Vračić imali bolje ocjene.

Senad Lulić

Lazio vodi veliku utrku za drugu poziciju sa ljutim rivalom Romom, a u posljednjem kolu ekipa Senada Lulića je savladala Sampdoriju u gostima sa 1:0. Kao što je to već standardno kada je zdrav i spreman za igru, Lulić je bio jedan od najboljih igrača svog tima, ali i na cijeloj utakmici.

Muhamed Bešić

Baš kao što je to bio slučaj i u ranijim mečevima Evertona, i proteklog vikenda je nastavljen loši niz za Muhameda Bešića koji ponovo nije dobio priliku da zaigra. Everton je inače gostovao kod West Hama, te upisao gostujuću pobjedu rezultatom 2:1.

Anel Hadžić

Kao što smo navikli, Anel Hadžić je i ovoga vikenda bio jedan od neizostavnih igrača u udarnoj postavi Sturm Graza. Iako je njegova ekipa izgubila sa 1:0 od AC Wolfsbergera, Sturm i dalje drži treću poziciju austrijske Bundeslige i ima osiguran put u Evropa ligu.

Sanjin Prcić

Momčad Rennesa je u sklopu 37. kola Ligue 1 gostovala kod Reimsa, te poražena sa jednim pogotkom u mreži. Ovaj meč je bio bez neke veće rezultatske važnosti za Rennes koji se nalazi u samoj sredini tabele francuske lige. Bh. reprezentativac Sanjin Prcić nije dobio priliku da istrči na travnjak Reimsovog stadiona.

Gojko Cimirot

Veliki sarajevski derbi između Sarajeva i Željezničara okončan je rezultatom 0:0 i podjelom bodova, što je omogućilo bordo timu da zadrži lidersku poziciju dva kola pred okončanje sezone u BH Telecom Premijer ligi. Baš kao što je to bio slučaj i tokom cijele sezone, Gojko Cimirot je ponovo bio jedan od najboljih pojedinaca na terenu, kako u defanzivnim, tako i ofanzivnim zadacima. Ovaj mladi i više nego perspektivni fudbaler, bi mogao biti još jedan reprezentativac koji će na iduće okupljanje doći kao šampion.

Avdija Vršajević

Razočaravajuća sezona Hajduka ni na svome kraju ne donosi ljepše trenutke za navijače slavnog splitskog kluba. Tako je Hajduk stradao na vrućem gostovanju kod Dinama rezultatom 4:0. Avdija Vršajević je bio jedan od igrača koji su odigrali kompletan susret u dresu "bilih".

Haris Medunjanin

Jednu od rijetkih pobjeda ove sezone, Deportivo je ostvario protiv Levantea rezultatom 2:0, a ovaj kompletan susret, Haris Medunjanin je odgledao sa klupe za rezervne igrače. Iako se trenutno nalazi na poziciju koja osigurava opstanak, jako će teško Medunjanin i saigrači uspjeti neporaženi izaći iz meča posljednjeg kola koji igraju sa Barcelonom. Upravo bi ih taj eventualni poraz mogao poslati u Segundu, ukoliko Eibar savlada Cordobu.

Tino-Sven Sušić

Baš kao i njegov kolega iz reprezentacije Avdija Vršajević, i Tino Sven Sušić je odigrao svih 90 minuta za Hajduk u teškom porazu na Maksimiru. Sušić je tri minuta pred kraj susreta ubilježen u sudijsku bilježnicu.

Miralem Pjanić

Roma je sa pobjedom protiv Udinesea od 2:1, ponovo pretekla gradskog rivala Lazija na drugoj poziciji Serije A. Sjajni bh. veznjak Miralem Pjanić po ko zna koji put ove sezone je bio jedna od najvažnijih karika u igri Vučice, a direktno je učestvovao i u akciji kod gola Nainggolana za izjednačenje. Igrao je do 87. minuta meča.

Izet Hajrović

Iako se Werder nalazi na samo tri boda od pozicije koja osigurava nastup u Evropa ligi iduće sezone, Borussia M'Gladbach je bila prejak gost Izetu Hajroviću i saigračima, pa je upisan samo poraz rezultatom 2:0. Bh. veznjak je priliku dobio u posljednjih 20-ak minuta susreta, ali nije uspio napraviti ništa vrijedno pomena.

Edin Višća

Basaksehir je dodao gas onda kada je to bilo najvažnije, pa će tako dobra forma u posljednjih nekoliko susreta u sezoni ekipi Edina Višće omogućiti izlazak na evropsku scenu predstojeće sezone. Ovoga puta je Višćin tim slavio u gostima kod Erciyesspora, a naš krilni igrač je ponovo na fantastičnom nivou odigrao cijeli susret.

Milan Đurić

Cesena svoj meč 36. kola Serije A igra tek večeras, a bez obzira na ishod, momčad novopečenog reprezentativnog napadača Milana Đurića, ostala je još u prošlom kolu i bez teoretskih šansi za opstanak.

Vedad Ibišević

Pobjeda nad HSV-om mogla bi Stuttgartu biti ključna za opstanak u Bundesligi. Ova važna pobjeda za Švabe je izvojevana bez Vedada Ibiševića, bh. napadača koji je očigledno već odavno otpisan u ovom njemačkom klubu.

Edin Džeko

Baš kao što je to bio slučaj i već nekoliko ranijih mečeva, Edin Džeko ni ovoga vikenda nije dobio priliku da upiše nastup za Manchester City. Građani su inače pobijedili Swansea sa 4:2, a da stvar po našeg napadača bude gora, Bony koji je doveden kao svojevrsna zamjena za njega, postigao je svoj prvi pogodak za City i tako još više udaljio Dijamanta od najjačih 11. Istovremeno se i povećao prostor za glasine o transferu najboljeg bh. fudbalera.