Najupečatljiviji momenti u augustu

August: Najupečatljiviji momenti bh. sporta u 2015. godini

August 2015. godine ostat će upamćen kao jedan od najuspješnijih mjeseci u historiji bosanskohercegovačkog sporta.

Naša zemlja osvojila je tri medalje u olimpijskim sportovima na velikim takmičenjima, a za dlaku nam je izmakla i četvrta.

Historijska ostvarenja popratili su mnogi dani ponosa i sreće.

3. Juniorska košarkaška reprezentacija – prva loptaška selekcija u polufinalu velikog takmičenja

Nikada nikome u historiji bh. sporta nije do tada pošlo za rukom ono što jeste juniorskoj reprezentaciji Bosne i Hercegovini. Bh. mladići do 18 godina u okviru grupe D bili su pred ispadanjem. Najprije su izgubili visokim rezultatom od Litvanije (50:73), a onda su dobijenu utakmicu prepustili komšijama iz Hrvatske (76:77). 

Ipak, u posljednjoj utakmici, koju su igrali za opstanak, ostvarili su čudo. Porazili su Grčku s jedan razlike (60:59), istu Grčku koja je nekoliko dana kasnije postala prvak Evrope, i ostvarili su plasman u drugu grupnu fazu Eurobasketa. 

Novu grupu ponovno smo loše započeli (porazom protiv Turske), međutim u naredna dva susreta dobili smo Rusiju i Italiju, te smo se na taj način našli među osam najboljih selekcija Evrope.

U četvrtfinalu smo se susreli sa Španijom, trećeplasiranom selekcijom sa posljednjeg Eurobasketa, međutim to nije ništa predstavljalo našim momcima koji su ostvarili još jedan veliki uspjeh i preko Španije su se plasirali u polufinale Eurobasketa.

Tamo smo ponovo igrali protiv Turske, na poluvremenu smo imali prednost od čak 16 razlike (47:31), međutim na kraju je ipak Turska bila ta koja je otišla u finale.

Shrvani ispuštenom prednošću, naši reprezentativci nisu mogli ništa uraditi u susretu za bronzanu medalju, u kojem su ponovo poraženi od Litvanije (74:49).

Ipak, bez obzira na dvije propuštene prilike za osvajanje medalje, ova generacija ostat će upamćena kao prva bh. reprezentacija u loptaškim sportovima koja se našla među četiri najbolje selekcije Starog kontinenta.

Naš najbolji junior Edin Atić izabran je u najbolju petorku prvenstva. Tri puta je ostvario double-double učinak, a u mnogim kategorijama završio je u samom vrhu Eurobasketa. Prvenstvo je završio kao treći po prosjeku ukradenih lopti (2.4), četvrti po prosjeku defanzivnih skokova (6.3) i sedmi po prosjeku postignutih poena (16). 

2. Kadetska košarkaška reprezentacija – olimpijski i evropski prvaci

Naši košarkaši do 16 godina na Evropskom olimpijskom festivalu mladih (EYOF) osvojili su historijsku zlatnu medalju za Bosnu i Hercegovinu, pa su na Eurobasket nekoliko sedmica kasnije slovili za velikog favorita takmičenja.

Eurobasket su otvorili sa timom koji je osvojio bronzanu medalju na posljednjem Svjetskom prvenstvu, selekcijom Srbije, i s lakoćom su ostvarili pobjedu od čak 20 razlike (76:56). Nakon Srbije, s lakoćom smo savladali i selekciju Italije (77:65), dok smo jedini poraz ostvarili u okršaju sa Finskom (82:78).

U drugoj grupnoj fazi iznenađujuće smo izgubili četiri razlike od Crnogoraca (77:73), iako smo prije posljednje četvrtine imali prednost od 13 razlike. Poraz naše mladiće nije poremetio, u narednom susretu savladali su Francusku (64:57), a zatim su u posljednjem susretu deklasirali komšije iz Hrvatske sa čak 27 razlike (86:59).

U četvrtfinalu je lagano poražena selekcija Njemačke sa 16 razlike (70:54), a zatim je uslijedio novi veliki okršaj jedne od naših košarkaških selekcija sa Špancima. 

Iako su istu selekciju porazili nekoliko sedmica prije u finalu EYOF-a, nije sve izgledalo tako bajno u ovom okršaju. Tekle su posljednje sekunde susreta, Španija je imala prednost od tri poena, a onda je hrabri se hrabri Sani Čampara odlučio na trojku i odveo našu reprezentaciju u produžetak.

Tamo smo vodili i mi i Španci, na kraju smo imali dva napada za pobjedu, međutim nismo ih realizirali i otišlo se u drugi produžetak. Ipak, tu smo u potpunosti izdominirali četvrtu reprezentaciju svijeta i dobili smo produžetak sa osam razlike za ukupnu pobjedu od 86:78.

U finalu smo imali znatno lakšu utakmicu. Protiv Litvanije smo na poluvremenu imali prednost od 13 razlike (50:37), u posljednju četvrtinu smo ušli sa +10, a zatim smo u posljednjoj zabilježili veliki pad, dali smo najmanje koševa, a primili najviše unutar jedne četvrtine.

Slavili smo sa „tek“ dva razlike (85:83), međutim, pobjedi se ne gleda u zube i kadetska reprezentacija Bosne i Hercegovine postala je prva bh. reprezentacija prvak Evrope u nekom od ekipnih olimpijskih sportova.

Također, kadeti su postali prva košarkaška reprezentacija BiH ikada koja se uspjela plasirati na Svjetsko prvenstvo u košarci, koje će se igrati u Španiji naredne godine.

Džanan Musa bio je MVP prvenstva sa prosjekom od čak 23.2 poena, devet skokova i 6.3 asistencije po meču. Pored njega, u najboljoj petorci prvenstva našao se i Njegoš Sikiraš.


1. Amel Tuka – prva svjetska medalja u olimpijskom sportu za Bosnu i Hercegovinu

Rijetko koji sportista iz Bosne i Hercegovine za samo nekoliko sedmica dođe od statusa anonimusa do statuse osobe koja piše sportsku historiju Bosne i Hercegovine.

Svijet atletike upoznao ga je 17. jula ove godine na mitingu Dijamantne lige u Monte Carlu, kada je istrčao rezultat sezone 32. najbrži rezultat u historiji utrke na 800 metara. 

Za samo nekoliko mjeseci popravio je lični rekord za tri i po sekunde, a u sportu u kojem nerijetko odlučuju stotinke, ovo je zaista nevjerovatan podvig.

Normu za svoje (prvo!) Svjetsko prvenstvo ostvario je na mitingu u Velenju, kada je popravio lični rekord, koji je ostvario na zadnjem Evropskom prvenstvu u Švicarskoj (1:46,12) za skoro dvije sekunde (1:44,19).

Svojim prepoznatljivim finišom, po kojem je svojevremeno bio prepoznatljiv legendarni Yuriy Borzakovsky, završio je kao prvoplasirani u grupama za plasman u polufinale i finale takmičenja.

Iako se činilo da će odsustvo Amana, tada aktuelnog svjetskog prvaka, i Amosa, prvog na svjetskog rang-listi, dobro doći našem atletičaru, ipak se ispostavilo suprotno.

Odsustvo ovog dvojca omogućilo je znatno sporiju i taktičku utrku koju je sprovodio legenda ove discipline David Rudisha, a pored sebe je u finalu i imao dva Kenijca koji su timskom igrom zagrađivali našeg srednjoprugaša.

Ipak, iako su mnogi očekivali i zlatnu medalju, sam Amel Tuka nije bio razočaran bronzom. A i zašto bi bio, kada se uzme obzir da je postao osvajač prve svjetske medalje za Bosnu i Hercegovinu u olimpijskom sportu, i to u svom prvom nastupu na Svjetskom prvenstvu.

Također, drži četiri od pet najvrednijih atletskih rezultata Bosne i Hercegovine po IAAF bodovnim tablicama.

Za domaće medije istakao je kako će sve podrediti nastupu na Olimpijskim igrama, pa će tako, kako je rekao, sigurno propustiti Svjetsko dvoransko prvenstvo u martu, a vrlo vjerovatno i Evropsko prvenstvo u julu. 

Očekuje se da na Olimpijskim igrama, koje su na rasporedu od 5. do 21. augusta naredne godine, donese prvu olimpijsku medalju za Bosnu i Hercegovinu.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.