Danas održan prvi radni sastanak u prostrijama Opštine Centar

Održan prvi radni sastanak o implementaciji Zakona o sportu

Zakon o sportu nije prvoaprilska šala?

E. Haračić

Zakon o sportu usvojen još 16. januara 2008. na sjednici Predstavničkog doma i 25. februara 08. na sjednici Doma naroda Parlamentarne skuštine BiH stupio je na snagu simbolično 01. aprila.

Tek danas i to na inicijativu Komisije za sport Opštine centar održan je prvi radni sastanak o implementaciji ovog zakona na kojem su prisustvovali predstavnici sportskih kolektiva, struktura vlasti, privrednika i medija.

Ispred Ministarstva civilnih pitanja, Velibor Vasović upoznao je prisutne o onome što je do sada učinjeno na implementaciji ovog zakona, a SportSport.ba prenosi podneseni izvještaj u cjelosti.

Šta stoji u Zakonu o sportu?

Možda i najvažnija stavka Zakona o sportu je to što on sport definiše kao državni interes Bosne i Hercegovine. Osim toga, definisana je i sportska struktura, a po uzoru na mnoge zemlje svijeta krovno tijelo je Olimpijski savez BiH.

Zakon predviđa i organizovanje sportskih klubova gdje se oni mogu organizovati kao amaterski, ali i kao profesionalni sportski klubovi, tj. kao privredna društva (najčešće spominjani oblik je d.o.o.).

Transformacija postojećih sportskih klubova u privredna društva predviđena je zakonom, ali samo kao mogućnost, još uvijek bez propisane procedure.

Po Zakonu o sportu sportista u BiH je fizičko lice, a ne pravno (d.j.l.) kao što je, na primjer, slučaj u susjednoj Hrvatskoj.

Država se odriče dijela potraživanja prema sportskim lubovima i predviđene su određene poreske olakšice, ali tačna definicija tih olakšica nije data zakonom.

Također, predviđena je i mogućnost otpisivanja postojećih dugovanja prema državi koja su veliko breme većine bh. klubova, ali i taj dio Zakona o sportu biće naknadno tačno definisan dopunskim aktima.
U periodu od kada je zakon donesen, formiran je Sektor za sport koji, doduše, još uvijek nije popunjen odgovarajućim kadrovima i nema dovoljan broj radnika da bi mogao funkcionisati. Osim toga pripremamo i prijedlog odluke o Ageniciji za anti-doping, a očekujemo i da se formira grupa koja će donijeti strategiju razvoja sporta.” Rekao je u futuru Vasović. “Također upućen je i javni poziv za podršku i sufinansiranje sportskih manifestacija.

Želim istaći i to da, iako je donesen 1. aprila, Zakon o sportu nije prvoaprilska šala.”, zaključio je Vasović.

Nakon što je Slaven Kovačević ispred Komisije za sport Opštine Centar prezentirao ključne stavke Zakona o sportu, učešće u diskusiji uzeli su Nihad Imamović ispred privrednika u sportu, Sabahudin Topalbećirević, urednik sportskog programa FTV kao predstavnik medija, Suad Džindo, direktor Centra Skenderija, Nijaz Skenderagić, predsjednik USD Bosna i drugi...

Konačno je krenulo!

Pohvalna inicijativa Komisije za sport Opštine Centar trebala bi pokrenuti i dalje razgovore na temu implementacije Zakona o sportu. Makar i na opštinskom nivou, važno je da se počelo govoriti o zakon koji bi mogao promjeniti budućnost našeg sporta.

Više nema izvlačenja, sada je vrijeme za rad i rezultate.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.