Sportski okršaji nisu privukli navijače (Foto: EPA)

Niko ne vidi izazove u sportovima na ZOI

Zašto su tribine na Olimpijskim igrama prazne? Razloga je milion...

Midhat Šljivak

Ako ste uspjeli odgedati barem jedno takmičenje sa Olimpijskih igara u PyeongChangu, mogli ste primijetiti veoma lošu posjetu na gotovo svim sportskim događajima.

Tribine na svim borilištima su gotovo potpuno prazne, iako organizatori tvrde da je 90 posto karata za takmičenja rasprodato.

Međutim, tribine govore drugačije. Sasvim je primijetno da publike na borilištima nema, ali to nije nekakvo čudo. Prave atrakcije i izazova u većini sportova nema, te je većina takmičenja dosadna i monotona.

Na lošu posjetu su se žalili i sportisti na ljetnim igrama u Riju 2016. godine, ali i u Sočiju prije četiri godine. Organizatori pokušavaju na sve načine da ispune tribine. Čak i angažuju volontere koji prate takmičenja, a u Južnoj Koreji su prazna mjesta popunili studentima koje žele upoznati sa zimskim sportovima.

Organizatori igara u Pyeong Changu tvrde da su prodali oko milion karata. Ipak, veliki broj je otišao sportistima i njihovim porodicama. Također, sponzori su dobili dobar dio karata i navodno su oni glavni razlog što tribine nisu ispunjene, jer su karte propale zbog neinteresovanja.

Također, kao potencijalni problem spominje se činjenica da posjetioci Olimpijskih igara imaju problem sa prevozom do borilišta. Tu je organizacija zakazala i navijači se moraj snalaziti na razne načine kako bi uspjeli pogledati neko takmičenje. Činjenica je i da Južna Koreja nije velika nacija u zimskim sportovima i da domaći nisu previše zainteresovani za sportove u kojima nemaju šanse za medalju.

Kao još jedan razlog loše posjete spominju se i ogromne cijene putovanja u Koreju. Da biste sedam dana proveli u PyeongChangu potrebno vam je blizu 5.000 dolara, što je ipak previše za prosječnog građanina bilo koje države.

Prava je šteta što su tribine u Pyeong Changu prazne. Sportisti su sigurno očekivali veći podršku, ali bi svakako i Olimpijski komitet (MOK) trebao razmisliti o budućim gradovima koji su kandidati za organizaciju ovako velikog takmičenja.

Oglasi

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.